Aktualności wróć do listy
09.02.2024

Zabawa i aktywność w domu, z dala od komputera i smartfona

Pogoda, jak też stan zdrowia naszych dzieci nie zawsze pozwalają na zimową aktywność na dworze. Siedzenie w domu, nie oznacza jednak braku aktywności – zarówno ruchowej, jak też intelektualnej. Tym razem mamy dla Was kilka propozycji stosunkowo prostych, zarazem atrakcyjnych i rozwijających zabaw dla naszych dzieci (o ile mamy chwilę, też możemy wziąć w nich udział).
Podczas roku szkolnego, naszym dzieciom często brakuje wolnego czasu, pamiętajmy jednak, że wypoczynek i rekreacja oraz zabawa są równie ważne dla ich prawidłowego rozwoju.
Pudełeczka
Pierwsza z zabaw, a raczej gier wymaga przynajmniej dwóch uczestników – przygotujmy 20 niewielkich pudełeczek (np. po zapałkach, przyprawach, kosmetykach czy cukierkach), do każdego z pudełek przyklejmy (lub włóżmy do środka) karteczkę z liczbą od 1 do 10. Pudełka ukryjmy w pokoju lub na innym umówionym obszarze (np. w kilku pomieszczeniach). Zadaniem graczy jest odnalezienie wszystkich pudełek i ich zebranie. Wygrywa jednak ten gracz, który po zsumowaniu liczb z pudełek uzyska wyższy wynik. Tym samym ćwiczymy zarówno spostrzegawczość dzieci, jak też ich elementarne umiejętności matematyczne (oczywiście możemy wymyślić inne warianty zabawy, np. wymagające nieco trudniejszych operacji matematycznych), a same poszukiwania, możemy realizować w formule zabawy „ciepło zimno” lub ćwicząc znajomość kierunków – „w lewo – w prawo – w górę – itd.”.
Rzucanie kulkami do celu
Kolejna zabawa polega, na rzucaniu plastikowymi kulkami lub małymi kauczukowymi piłeczkami, w kierunku wyznaczonego celu. Układamy na podłodze np. niewielkiego pluszaka lub cukierek. Gracze ustawiają się w wyznaczonym miejscu (np. na jakimś wzorze na dywanie czy ułożonym na podłodze kawałku sznurka) i z tego punktu rzucają (lub w innym wariancie turlają po podłodze) kulki w kierunku obiektu. Wygrywa gracz, którego kulka (lub łącznie kilka kulek) znajdzie się bliżej celu. Jeśli chcemy możemy przygotować bardziej profesjonalny wariant, rysując na brystolu tarczę, z punktami – im bliżej środka, tym więcej punktów. Ćwiczymy tu koordynację ruchową i ruchowo-wzrokową dziecka, jego cierpliwość, a w przypadku wariantu z tarczą również umiejętności matematyczne.  
Mini koszykówka
Tu znów możemy wykorzystać kulki lub kauczukowe piłeczki. Przygotujmy kulki oraz 3 stabilne plastikowe kubki, niewielkie wiaderka (np. po twarożku czy lodach) lub metalowe puszki. Kubki czy wiaderka oznaczmy różnymi liczbami oznaczającymi punkty. Zadaniem uczestników, jest wrzucanie kulek do „koszy” z umówionej odległości – każdy z pojemników jest inaczej punktowany (zgodnie z oznaczonymi liczbami). Wygrywa uczestnik, który zbierze najwięcej punktów. Tu znów ćwiczymy umiejętności matematyczne, celność, koordynację ręka-oko oraz cierpliwość. Oczywiście, tu również możemy pokusić się o różne warianty zabawy.
Dodajmy, że wymienione wyżej zabawy, jak też dziesiątki innych, wprawdzie nie wiążą się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym dziecka, ale zawsze zmuszają choć do ruszenia się z fotela, oderwania od nauki (krótka przerwa dobrze zrobi dziecku), bieżących problemów, ale też od ekranu telefonu.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]