Aktualności wróć do listy
08.01.2021

Zabawy zimą w domu

Tak, tak – ferie, czyli wreszcie upragnione wolne. Gorzej, że czas ten nasze dzieci znów muszą spędzić w domu. Co więc zrobić, by nasze pociechy się nie nudziły, nie wchodziły nam na głowę, a jednocześnie oderwały się od komputera?
Dla wielu z nas ferie zimowe stają się sporym problemem co roku – gdyż stajemy przed problemem zapełnienia dziecku czasu, a zarazem zagwarantowaniem opieki. W tym roku jednak jest trochę gorzej, bo musimy pracować zdalnie (więc biegające i hałasujące w tle nasze dzieci raczej nie ułatwiają zadania), albo chodzimy do tradycyjnej pracy, ale nie możemy (z przyczyn bezpieczeństwa) liczyć np. na wsparcie dziadków. Niestety kwestia zagwarantowania opieki jest bardzo trudna do zorganizowania, natomiast zapełnienie dziecku czasu w sposób ciekawy i kreatywny wbrew pozorom nie jest takie trudne. Po prostu musimy pamiętać o tym, by nasze propozycje dla naszych pociech były urozmaicone, a nasze dzieci wiedziały, że za dobre zachowanie czeka je nagroda – jak choćby wspólnie spędzony wieczorem czas, wspólna zabawa czy np. wspólny zimowy spacer (oczywiście z zachowaniem reguł bezpieczeństwa).
Jak więc możemy zagospodarować dziecku czas?
  • Powróćmy do starych, dobrych kolorowanek – choć zapomniane i niedoceniane, nadal dostępne są w każdym kiosku, księgarni, itp. możemy zawsze je też ściągnąć z Internetu i wydrukować. Jeśli tematyka obrazka będzie zgodna z zainteresowaniami dziecka, zapewni dziecku zabawę nawet na wiele godzin. Do kolorowania najlepiej wykorzystać kredki, ale jeśli dziecko woli, pozwólmy też na mazaki, czy nawet farbki (po prostu zabezpieczmy podłoże).
  • Krzyżówki, łamigłówki, rebusy, labirynty – podobnie jak w powyższym przypadku, nie tak trudno je zdobyć, a stanowią rozrywkę na wiele godzin, stymulując zarazem rozwój intelektualny.
  • Zachęćmy dziecko do stworzenia makiety – miasta, parku, dworca kolejowego – wykorzystując dostępne w domu materiały, typu pudełka, rolki z papieru toaletowego bądź ręcznika papierowego, brystolu i papieru kolorowego. Można do tego dołączyć jeszcze choćby masę solną.
  • Lepienie figurek z modeliny czy innych mas plastycznych (jak choćby masa solna) – raczej nie polecamy tutaj plasteliny (z uwagi na możliwość zrobienia z niej tłustych plam, przy jednoczesnej nietrwałości wykonanych dzieł).
  • Jeśli w domu jest więcej dzieci, zachęćmy je choćby do zabawy w teatr – z wykorzystaniem swoich lalek, pluszaków i innych zabawek. Dzieci mogą odgrywać scenki np. ze swoich ulubionych bajek lub posłużyć się wyobraźnią.
  • Warto zachęcić nasze dzieci też do sięgania po książki – w przypadku najmłodszych istnieje szeroki wybór bogato ilustrowanych książek z bajkami, czy też o charakterze edukacyjnym, atrakcyjnych nawet dla dzieci nie potrafiących jeszcze czytać.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]