Aktualności wróć do listy
18.03.2022

Zachowajmy umiar w wymaganiach wobec naszych dzieci

Jak ostatnio napisaliśmy, wielu z nas wychowując dzieci miota się pomiędzy dwoma skrajnymi i sprzecznymi (do kompletu źle rozumianymi) modelami wychowania dzieci – bezstresowym wychowaniem oraz nadmiernymi wymogami (dotyczącymi osiągnięć szkolnych oraz w zajęciach dodatkowych).

Jak ostatnio wspomnieliśmy, wielu z nas ma tendencje do projektowania naszych marzeń na nasze dzieci – chcieliśmy zostań znanym aktorem, piosenkarzem, tancerzem czy piłkarzem, ale jakoś się nie udało (z przyczyn finansowych lub niezrozumienia naszych rodziców), dlatego wierzymy, że nasze dzieci też marzą o takiej przyszłości i najlepsze, co możemy dla nich zrobić, to za wszelką cenę wykształcić je w tym kierunku, wysyłać na dziesiątki konkursów i castingów…
Dopóki określone zajęcia dodatkowe, itp. wiążą się z pasjami naszego dziecka i jego marzeniami – nie ma problemu (choć i tutaj powinniśmy uważać, by zajęcia takie nie były zbyt wyczerpujące i nie odbywały się kosztem zwykłej nauki szkolnej). Gorzej, że często dziecko nie ma ochoty na zajęcia w danej dziedzinie. Jeszcze gorzej, gdy wiążą się one z udziałem w różnego rodzaju konkursach i zawodach, na które dziecko tym bardziej nie ma ochoty.
Pamiętajmy, że wszelkie konkursy, turnieje, itd. to ogromny stres, konieczność wyczerpujących przygotowań, często kosztem zdrowia dziecka. Przecież to często połączenie sprawdzianu wiedzy i umiejętności z publicznym wystąpieniem… No i ta obawa przed wpadką i kompromitacją… Oczywiście są osoby, które właściwie się tym nie przejmują i podchodzą do życia bezstresowo, a groźba porażki totalnie nie robi na nich wrażenia. To jednak nieliczne osoby. Po raz kolejny spróbujmy postawić się na miejscu dziecka – jak my sami czulibyśmy się, gdybyśmy musieli brać udział w jakimś konkursie wbrew naszej woli? Przypomnijmy sobie jakąkolwiek odpowiedź przy tablicy, rozmowę kwalifikacyjną czy wystąpienie na zebraniu w pracy… Niezbyt miłe – nieprawdaż? Prawdopodobnie duża część z nas odchorowuje takie doświadczenie przez tydzień, wspomagając się ziołowymi tabletkami na nerwy.
Podkreślmy jeszcze raz – jeśli dziecko samo marzy o karierze w jakiejś dziedzinie, muzyka, sport, malarstwo, informatyka, czy inna dziedzina jest jego pasją – to super. Wspierajmy je, zapisujmy na zajęcia dodatkowe, doradzajmy udział w konkursach i zawodach, kibicujmy, zachęcajmy do odważnych decyzji i odrobiny ryzyka (jakim jest niewątpliwie udział w konkursie). Jeśli jednak dziecko nie czuje się dobrze w danej dziedzinie, panicznie boi się konkursu, ze stresu przed zwykłym sprawdzianem nie potrafi przypomnieć sobie jak się nazywa – okażmy wyrozumiałość i absolutnie nie zmuszajmy do udziału w tego rodzaju przedsięwzięciach. Możliwe, że nadejdzie moment, że dziecko samo przełamie się i wykaże chęć do udziału w konkursie. Z upływem czasu pewnie odkryje w sobie zainteresowania i talent, którego wcześniej nie dostrzegliśmy, który warto rozwijać…
A jeśli chodzi o wymagania i obowiązki – zamiast dziesiątych zajęć pozalekcyjnych, niech nasze dziecko po prostu ma jakieś obowiązki w domu. To również użyteczne…
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]