Aktualności wróć do listy
08.07.2022

Zadbajmy, by dziecko miało prawdziwy wypoczynek

Wakacje trwają w najlepsze, przed nami jeszcze wiele tygodni wypoczynku – często nadal nie mamy sprecyzowanych planów, jak zapewnić wypoczynek naszym pociechom. Nie podamy Wam gotowych rozwiązań, podpowiemy jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wakacje przyniosły zamierzony efekt.
Jak już wspomnieliśmy, główną funkcją wakacji, podobnie jak urlopu w przypadku dorosłych, jest wypoczynek i zregenerowanie sił. Jednak – jak się okazuje – współcześnie wielu z nas ma z tym problem. Gorzej, że naszą nieumiejętność przekładamy na nasze dzieci…
Oczywiście doskonale wiemy, że najważniejszym elementem wakacji jest to, by były bezpieczne – niezależnie gdzie i w jakiej formie dziecko je spędza. Z jednej strony musimy więc przypomnieć dziecku podstawowe zasady bezpiecznych zachowań, z drugiej samemu zatroszczyć się o takie elementy jak bezpieczny dojazd, sprawdzenie np. organizatora kolonii, obozu czy wycieczki, troszczenie się, jak wygląda w praktyce hotel czy ośrodek wypoczynkowy, w którym przebywa dziecko, a w przypadku wyjazdu z nami – danie dziecku pewnej dawki swobody, która nie oznacza jednak, że dziecko cały dzień biega samo w nie znanym nam towarzystwie…
Drugą kwestią jest zadbanie o prawdziwy wypoczynek – prawdziwy, czyli stanowiący zaprzeczenie codziennej gonitwy, w którą przecież coraz bardziej na co dzień wkręcamy nasze dzieci… Zapewnijmy więc dziecku choć 3-4 tygodnie totalnego luzu, bez ścisłego harmonogramu, kiedy będzie mogło nieco dłużej pospać, oddać się swojemu hobby (najlepiej na świeżym powietrzu – ostatecznie, nawet gdy dziecko lubi czytać, może usiąść z książką w ogrodzie czy w parku).
Oczywiście wspaniałą formą rekreacji są np. wycieczki objazdowe – niemniej, z punktu widzenia wypoczynku i odstresowania się, nie do końca spełniają swą rolę. Dlaczego? Owszem zwiedzamy piękne miejsca, poznajemy miasta, miejscowości, dowiadujemy się wiele o nich. Niemniej wyjazdy takie mają narzucony ścisły harmonogram, reżim – który z punktu widzenia naszego organizmu, psychiki i emocji przypomina nasze funkcjonowanie w codziennej gonitwie szkolnej (czy w pracy). Tak więc tego rodzaju wczasy czy wycieczka to fajny pomysł na wakacje, niemniej ważne, by wypoczynek nie zakończył się na tym – paradoksalnie dziecko może wyluzować się bardziej u przysłowiowej Cioci, mieszkającej 3 dzielnice dalej, ale np. mającej domek z ogródkiem (podczas, gdy my mieszkamy w bloku), czy np. podczas kilkudniowego wypadu do najtandetniejszego nawet domku letniskowego czy tzw. kempingu zlokalizowanego w przysłowiowej dziurze zabitej dechami, gdzie jednak na kilka dni uwolnimy się od zegarka, harmonogramu, dążenia do wypełnienia określonego planu.
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekMoja nadzieja
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
5.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
6.
Golden MixTyle chwil przed nami
7.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
8.
Chris OxforduoW sercach miłość gra
9.
Kobiety na WalizkachWschody i zachody Słońca
10.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
11.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
12.
Dawid JaniakApetyt na życie
13.
StachAnioł do poduszki
14.
MagdaLepiej być niż mieć
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z pięknym kobiecym imieniem cz.3 [głosujemy raz na dobę]