Aktualności wróć do listy
11.01.2017

Jak podlewać, to podlewać

Ostatnio zaniedbujemy się z serwowaniem porad Ciotki Lilki (chyba przemęczyły ją Święta i porządki). Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o podlewaniu naszych pięknych kwiatów doniczkowych – im nie jest potrzebny poświąteczny detox.

Odwrotnie niż z posiłkami – rzadko, ale bardziej obficie

Nie należy podlewać kwiatów często, a za to małymi dawkami. Powoduje to, że zwilżeniu ulega tylko górna warstwa ziemi; woda szybko wyparowuje, a dolna warstwa korzeni (najlepiej pobierająca wodę) nie ma do niej dostępu. Z czasem odbija się to ujemnie na roślinie.

Nadmiar wody

Liście roślin , które są zbyt obficie podlewane, często zwieszają się. Może to wprowadzić w błąd (sugerując więdnięcie z przesuszenia) i doprowadzić do zupełnego zalania rośliny. Nadmiar wody spowoduje brak powietrza w bryle korzeniowej rośliny, powietrza niezbędnego (paradoks) w procesie pobierania wody.

Kiedy trzeba podlewać?

Częściej podlewamy podłoże z przewagą piasku i torfu, w doniczkach ceramicznych, porowatych,  rzadziej podłoże gliniaste, w doniczkach plastikowych. Gdy bryłka ziemi roztarta w palcach rozpada się, znaczy to, że ziemia jest sucha i wymaga podlania; gdy ziemia się zlepia, znaczy to, że jest wilgotna. Gdy popukamy w doniczkę ceramiczną, a ta da odgłos czysty i wyraźny, to znaczy, że podłoże jest przesuszone, gdy odgłos jest przytłumiony, ziemia jest wilgotna.
Z cyklu - jak nie należy podlewać fiołków alpejskich, jeśli chcemy, by troszkę pożyły. Fiołków nigdy nie podlewamy z góry (nawet bezpośrednio do ziemi). Wodę należy nalać tylko na talerzyk (lub dno osłonki) naszej roślinki.
x

Gdy musimy na trochę porzucić naszego kwiatuszka

Przewidując dłuższa nieobecność w domu, należy zadbać o to, by kwiaty w tym czasie miały skądś czerpać wodę. Prosty sposób to plastikowa butelka napełniona wodą, odwrócona i głęboko wbita szyjką w ziemię w doniczce. Metodę tą można stosować przy kwiatach starszych, dużych, rosnących w dużych doniczkach. Mając kwiaty rosnące w małych doniczkach można zastosować przeznaczone do tego specjalne szklane kule z cienką szyjką.

By kwiatek nie był brudasem…

Pielęgnując kwiaty należy pamiętać o ich zraszaniu i myciu. Kurz osiadający na liściach utrudnia im oddychanie, zmniejsza dostęp światła, zakłóca wymianę  wody z otoczeniem. Rośliny z delikatnymi liśćmi myjemy słabym strumieniem wody. Woda powinna być miękka, o temperaturze pokojowej, jak do podlewania. Liście duże, skórzaste, myjemy wilgotną ścierką, ścierając kurz od podstawy liścia do jego czubka. Rośliny z dużą ilością małych, gładkich, ale mocnych liści myjemy w wannie pod prysznicem lub konewką. Kwiatów z liśćmi omszałymi nie myjemy – może to spowodować ich zachorowanie, rośliny mogą zapleśnieć, mycie może spowodować szybsze przekwitanie. Preparaty do nabłyszczania liści polepszają wygląd roślin, ale najczęściej im szkodzą. Przede wszystkim utrudniają roślinom oddychanie – dlatego należy używać ich jak najrzadziej.

Czytaj również
Podlewanie No, to podlewamy
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]