Aktualności wróć do listy
23.09.2016

Marynujemy

Znów czas zajrzeć do naszej kuchni… Ciocia Lilka nadal intensywnie pracuje. Pisaliśmy już nieco na temat kwaszenia i solenia, jak też suszenia i mrożenia. Dziś spróbujemy coś zaprawić w occie.
Co da się marynować
Do marynowania, czyli konserwowania w zalewie octowej nadają się prawie wszystkie warzywa oraz część owoców. Najczęściej marynuje się ogórki, paprykę, dynię, cebulę, czosnek, patisony, kukurydzę, kapustę, śliwki, gruszki, grzyby.
Jaka zalewa
Do korniszonów i grzybów przyrządza się zalewę kwaśniejszą, do dyni i czerwonej papryki stosuje się zalewę łagodniejszą, słodszą. Grzyby przed marynowaniem należy oczywiście obgotować (grzybów na surowo raczej nie polecamy).
O czym pamiętać
Podczas przyrządzania marynat, podobnie jak przy kwaszeniu i soleniu, należy zachować dużą dbałość o czystość. Naczynia kamionkowe należy wyparzyć roztworem octu (5-procentowym), słoiki szklane powinno wyparzyć się gorącą wodą lub wygrzać w gorącym piekarniku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy marynat nie będzie się dodatkowo pasteryzować.
Zawartość octu w marynacie może powodować rdzewienie nakrętek typu twist. Dlatego lepiej przechowywać marynaty w słoikach typu wek. Nakrętki twist można zabezpieczyć przed korozją, podkładając pod nie pergamin.
Przyprawy i takie tam…
Smak zalewy zależy nie tylko od proporcji octu oraz wody, ale także od dodanych przypraw: soli, cukru, czosnku, chrzanu, estragonu, ziela angielskiego, cząbru, liści laurowych, goździków, gorczycy, majeranku.
Ilość dodanych do zalewy przypraw zależy nie tylko od gustu zaprawiającego, ale także od zawartości octu w zalewie. Im zalewa jest kwaśniejsza, tym więcej dodajemy do niej przypraw.
Przyprawy sypkie rozpuszcza się zawsze w marynacie, natomiast inne dodatki (chrzan, koper, gorczyca, świeże zioła) kładzie się na dnie słoika lub przekłada warstwami warzywa i owoce.
Marynaty delikatne (z mała ilością octu) powinno się dodatkowo pasteryzować, co zapewni im dłuższą trwałość. Stosując mocną zalewę octową można zrezygnować z pasteryzacji. Wtedy należy jednak pamiętać o tym, żeby warzywa lub owoce zalewać gorącą marynatą.
Owoce i ocet – czy to w ogóle pasuje do siebie?
Przygotowując zalewę do owoców należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie marynowania owoce puszczą sok, tym samym stężenie octu w tak rozcieńczonej zalewie będzie procentowo mniejsza. Zalewając owoce przestudzoną zalewą, należy do niej dodać więcej octu (około 5 procent), niż w przypadku stosowania gorącej marynaty.
Owoce przeznaczone do marynowania powinny być uprzednio zblanszowane, co zapobiega utracie witaminy C. Blanszowane owoce rzadziej pękają i kurczą się, lepiej natomiast chłoną marynatę. Zaraz po obgotowaniu owoce należy włożyć do słoika, zalać gorącą zalewą i pasteryzować. Jeżeli natychmiastowa pasteryzacja owoców jest niemożliwa, należy je szybko schłodzić. Powolne stygnięcie powoduje większą utratę witaminy C.
W słodkich marynatach owocowych ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym, zmieniając jednocześnie proporcje (zwiększając ich ilość) innych przypraw.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]