Aktualności wróć do listy
29.11.2016

No, to podlewamy

Ciocia Lilka postanowiła ostatnio zająć się roślinami – dokładniej kwiatami doniczkowymi, gdyż jakoś przywiędły. Dziś Śląskie Przeboje (wraz z Ciocią Lilką) nadal zajmować się będą kwestią podlewania.
Czym podlewać kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe powinny być podlewane wodą odstałą, w temperaturze zbliżonej do temperatury ziemi w doniczce – około 20 stopni Celsjusza (najlepiej, gdy woda postoi w tym samym pomieszczeniu, co kwiaty, przez całą dobę). Kwiaty na ogół lubią wodę miękką, dlatego do podlewania wskazane jest używanie wody z kranu po przegotowaniu (gotujemy ją około 5 minut); w czasie gotowania część wapnia i magnezu wytrąca się i osadza na dnie. Z kolei woda z kranu z zamontowanym filtrem nie zawsze nadaje się do podlewania kwiatów – w zależności od typu filtra woda taka jest pozbawiona w mniejszym lub większym stopniu składników mineralnych – jest to prawie że woda destylowana.
A może dodać czegoś do wody?
Gdy zachodzi taka potrzeba, można wodę lekko zakwasić. W tym celu w wodzie zanurzamy na parę godzin woreczek z kwaśnym torfem – woda ulegnie zmiękczeniu. Taka wodą podlewamy kwiaty w momencie, gdy na powierzchni ziemi w doniczce zauważymy biały nalot, a na ceramicznej doniczce pojawią się plamy.
Jak podlewać kwiaty
Większość kwiatów doniczkowych można podlewać z góry. Są jednak takie, którym ta metoda podlewania szkodzi. Wtedy kwiaty takie podlewamy na podstawkę, po 15 minutach zlewamy nadmiar wody.
Podlewanie jako śniadanie dla roślin
Najlepszą porą na podlewanie są godziny poranne; podlewać można także w godzinach wieczornych, unikać natomiast należy podlewania roślin w godzinach południowych, zwłaszcza roślin stojących na osłonecznionym parapecie. Podlewając kwiaty należy pamiętać, aby wody nie lać zawsze w to samo miejsce, w przeciwnym wypadku woda wyżłobi sobie w podłożu kanaliki, którymi będzie szybko spływać, pozostawiając część podłoża nienawodnioną.
Obficie czy skąpo?
Obficiej podlewamy rośliny latem, w okresie wzrostu roślin, rośliny na jasnym stanowisku, przy wysokiej temperaturze otoczenia, gdy powietrze jest suche, rośliny posiadają duże miękkie liście, gdy rosną w glinianych doniczkach. Oszczędnie podlewamy rośliny w okresie spoczynku, w pomieszczeniach o niższej temperaturze (poniżej 18 stopni Celsjusza), na ciemnych stanowiskach (daleko od okna), gdy roślina posiada skórzaste, woskowane liście, rośnie w plastikowych lub glinianych glazurowanych doniczkach.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]