Aktualności wróć do listy
30.09.2016

Pasteryzujemy

Po raz kolejny wkraczamy z ciotką Lilką do kuchni. Tym razem zajmiemy się przyrządzaniem kompotów, przecierów, dżemów, itp., czyli czymś w sam raz jako pyszny deser w późnojesienne lub zimowe popołudnia czy dodatek do kanapek…
Pasteryzacja – co to właściwie jest?
Niewątpliwie, gdy nasze babcie wkraczały do kuchni, by przygotować przetwory, nie opowiadały, że idą coś pasteryzować. Termin brzmi nieco naukowo i technicznie, podczas gdy…
Pasteryzacja to proces utrwalenia przetworów za pomocą wysokiej temperatury. Napełnione słoiki ustawia się w dużym naczyniu i zalewa wodą do ¾ ich wysokości. W zależności od wielkości słoika i jego zawartości (kompot, przecier, ogórki) gotujemy kilka do kilkanaście minut. Dno naczynia (przed włożeniem słoików) należy wyłożyć ściereczkami lub cienkimi listewkami; słoiki powinny być tak ustawione, aby nie dotykały się bokami – można włożyć pomiędzy brzegi słoików kawałki gazet lub ściereczki. Zapobiegnie to pękaniu słoików.
Czas pasteryzacji liczymy od chwili zagotowania się wody w garnku.
Jak się przygotować?
Szklane pojemniki, w których będziemy przechowywać przetwory niewymagające pasteryzacji (galaretki, powidła) po umyciu powinno się wyjałowić. Najłatwiej jest to wykonać wygrzewając pojemniki w ciepłym piekarniku przez 30-40 minut.
Czego unikać?
Do przyrządzania przetworów nie używamy naczyń mosiężnych i miedzianych ani garnków emaliowanych z uszkodzoną (obitą) powłoką – witaminy (a szczególnie witamina C) ulegają w takich naczyniach zniszczeniu. Do smażenia dżemów i konfitur najlepsze są szerokie garnki z grubym dnem; grube dno zapobiega przypalaniu się masy owocowej, natomiast duża średnica ułatwia odparowanie wody.
Przyprawiamy
Do przetworów owocowych i warzywnych warto dodawać odrobinę miodu. Przetwory takie będą smaczniejsze, bardziej odżywcze, zachowają kolor i aromat, a przede wszystkim lepiej będą się przechowywać.
Dżemy
Do przygotowania owoców na dżem nie należy używać miksera. Mikser w czasie rozdrabniania owoców wtłacza do pulpy duże ilości powietrza, a to powoduje straty witamin. Śliwki oraz wiśnie można zmielić w maszynce, natomiast porzeczki można przetrzeć przez sito – usmażony z takiej masy dżem będzie idealnie gładki. Do dżemu truskawkowego można dodać garść wiśni lub sok z cytryny – dżem będzie miał piękny kolor i wykwintny, lekko winny smak. Dodanie soku z cytryny lub kwasu spożywczego zapobiegnie także scukrzeniu się konfitur w trakcie przechowywania.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]