Aktualności wróć do listy
02.03.2017

Przesadzamy w dalszym ciągu…

Skoro wzięliśmy się za przesadzanie, czas dokończyć tę kwestię. Oczywiście wydaje się, że przesadzanie naszych ukochanych rośli doniczkowych to nic wielkiego… Tylko dziwnym trafem jakoś stosunkowo często nasze ulubione roślinki doniczkowe wkrótce po operacji „przesadzanie” kończą swą ziemską egzystencję… Co powinniśmy więc wiedzieć jeszcze na ten temat?

Skąd wiadomo, czy przesadzać?

Aby rozpoznać, czy roślina wymaga przesadzenia, wystarczy ostrożnie ją wyjąć wraz z ziemią z doniczki i obejrzeć bryłę korzeniową. Jeśli przy ściankach doniczki utworzył się gęsty splot korzeni, stara doniczka jest za ciasna. Przesadzamy do doniczki najwyżej 2 cm większej od starej. Sadzenie „na wyrost” nie jest korzystne. Gdy ziemi jest za dużo, korzenie nie zdołają jej przerosnąć a wtedy ziemia pozostaje zbyt długo mokra i może zapleśnieć.
Gdy korzenie rośliny wychodzą przez otwór w dnie doniczki, trudno ją wyjąć do przesadzenia. W tej sytuacji nie należy obcinać wystającej bryły korzeniowej – okaleczona roślina może długo dochodzić do siebie. Prawidłowo postępując należy rozbić doniczkę glinianą lub rozciąć doniczkę plastikową.

Jak przesadzać?

Wyjęcie kwiatka z doniczki ułatwi nam solidne namoczenie bryły korzeniowej (należy roślinę dobrze podlać na kilka godzin przed przesadzaniem) lub też oddzielenie bryły korzeniowej od doniczki długim cienkim nożem.

Warto pamiętać

Podczas przesadzania  roślin powinno się sprawdzić ich korzenie. Korzenie zdrowe mają jasnobrunatny kolor, końce są jaśniejsze. Jeżeli korzenie są nadgniłe, miękkie, ciemne  to trzeba je obciąć do zdrowej tkanki, a następnie posypać węglem drzewnym (dezynfekcja). Roślina może odchorować te zabiegi, lecz są one niezbędne.
Przesadzaną roślinę wkładamy do doniczki, której dno wysypaliśmy warstwą drenażu, a na niej warstwę ziemi. Roślinę ustawiamy pośrodku doniczki i obsypujemy ziemią, delikatnie ją ugniatając. Nasada łodygi powinna znajdować się na wysokości około 1,5 cm poniżej brzegu doniczki, na równo z podłożem. Ułatwi nam to późniejsze podlewanie.
Przesadzona roślina powinna – w celu zregenerowania sił – jakiś czas stać w miejscu zacienionym, w miarę ciepłym, bez przeciągów. Po przesadzeniu obficie ją podlewamy, aby ziemia osiadła między korzeniami. Wyjątek stanowią tu tylko palmy i kaktusy, których nie podlewamy przez kilka dni.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]