Aktualności wróć do listy
01.09.2022

6 latek za nami!

Czas ucieka niesamowicie szybko. Ani się obejrzeliśmy, a upłynęły kolejne wakacje – w tym roku – przynajmniej w naszym odczuciu nastąpiło to wyjątkowo szybko… Zbyt szybko… Nam z kolei właśnie stuknął kolejny rok. Nasz portal skończył właśnie 6 lat.
Aż trudno w to uwierzyć, ale mamy już 6 lat – od 6 lat codziennie serwujemy Wam artykuły, recenzje, wywiady z Artystami, ciekawostki, relacje z imprez, czasami (w ostatnim roku nieco rzadziej) materiały zza kulis, artykuły przekrojowe dotyczące naszych Artystów i ich piosenek… Każdego dnia coś nowego – 2, 3 artykuły, zdjęcia, lista przebojów, rankingi, porady… Nawet nie próbujemy tego zliczyć… Oczywiście jest też Śląski Gwiazdozbiór, czyli encyklopedia Gwiazd Śląskiej Sceny, którą staramy się na bieżąco aktualizować i uzupełniać. Na portalu znajdziecie też m.in. słowniczek śląsko-polski oraz polsko-śląski.
Jak co roku dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasz portal może istnieć – Artystom, Ludziom Mediów, Producentom, a przede wszystkim Wam Drodzy Czytelnicy – bez Was nie istnielibyśmy, a działalność portalu nie miałaby przecież sensu. Dziękujemy za Wasze wejścia, udział w głosowaniach, polubienia na Facebooku, udostępnienia. Szczególnie dziękujemy też za współpracę Radiu FEST – na którego Antenie w każdy piątek, pojawia się kalendarium urodzin Gwiazd naszej Sceny, które znacie też z naszego portalu.
W tym roku sporo się działo – udało nam się zrealizować od dawna planowaną niespodziankę, w postaci 3 koncertów zorganizowanych przez portal Śląskie Przeboje (w styczniu w Chorzowskim Centrum Kultury, jak też w maju w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach oraz w Siemianowickim Centrum Kultury). Jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami na tych koncertach – i mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. Cóż, czy uda nam się jeszcze zorganizować kolejne koncertowe niespodzianki – czas pokaże. Zależy to od wielu czynników – na czele ze znalezieniem i wynajęciem sali (co graniczy przynajmniej w naszym Regionie z cudem) oraz od kwestii finansowych.
Niestety obecna sytuacja, trwająca już 2,5 roku (pandemia, wojna za naszą granicą, inflacja), bardzo mocno odbiły się na kulturze oraz naszym rynku, przekładając się na nasz portal… Niby wszystko od kilku miesięcy wraca do normy, jednak to nie to samo – wielu wartościowych Artystów, w wyniku różnych czynników (kwestie finansowe, zniechęcenie), niestety bardzo zredukowało swą aktywność, koncerty niby się odbywają (w ostatnich tygodniach nawet w rekordowych liczbach), niemniej uważniejsi obserwatorzy pewnie dostrzegają, iż w tym roku przeznacza się na nie znacznie mniejsze środki finansowe, a ponadto nasi Śląscy czy Szlagierowi Artyści stanowią raczej tylko mało znaczący dodatek (szczególnie na dniach miast, itp.).
Mamy nadzieję, że dotychczasowa formuła portalu odpowiada Wam. Jeśli macie jakieś uwagi, prosimy piszcie o nich do nas na nasz profil na Facebooku lub na maila. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się zrealizować 1-2 niespodzianki i wprowadzić kilka nowości, które od dawna mamy w planach (choć wszelkie dodatkowe rzeczy, to niestety czasochłonna „zabawa”).
Jak co roku musimy też nieśmiało przypomnieć, że choć we wszystkich artykułach Śląskie Przeboje piszą o sobie w liczbie mnogiej i bezosobowo (w przypadku portalu tak chyba jest łatwiej dla Czytelników), niemniej portal Śląskie Przeboje, to wyłącznie jedna osoba, czyli ja – Ala Oswald. Jednocześnie autorka artykułów, przeprowadzająca wywiady, wyszukująca wszelkie informacje, fotograf, autor relacji, redaktor naczelna, osoba obsługująca profile facebookowe, prowadząca firmę (kto choć przez kilka miesięcy miał własną działalność, zdaje sobie sprawę, ile to papierkowej roboty oraz jakie to koszty) itd. Może to wszystko wygląda jak niewinna zabawa i hobby, ale to jednak ciężka praca… Dająca mnóstwo satysfakcji, radości i napełniająca dumą, szczególnie gdy coś się udaje, niemniej praca. 6 lat (plus rok przygotowań), wytrwałej pracy dzień w dzień, łącznie ze świętami, żadnego urlopu (nawet na krótkim wyjeździe ślęczę przy komputerze min. 10-12 godzin dziennie), nieustannie zarwane noce… i ciągłe niezadowolenie, że pomimo dobrych chęci jeszcze czegoś nie udało się zrealizować lub dany artykuł w aspekcie językowym nie jest tak dopracowany, jak powinien być. Przy okazji przepraszam za wszelkie opóźnienia w publikacji wywiadów, itd. – niestety wywiady są bardzo czasochłonne (spisanie nagrania, jego lekkie uporządkowanie, wysłanie Artyście do zatwierdzenia – na które czasami jakoś nigdy nie możemy się doczekać; a później przygotowanie zatwierdzonego artykułu do publikacji – dobór i opracowanie zdjęć, wyszukanie i dodanie adekwatnych teledysków, itp.).
Oczywiście te 6 lat to wiele niezapomnianych koncertów, ciekawych spotkań, okazje do poznania osobiście świetnych ludzi, przeprowadzania z nimi wywiadów i rozmów. Siłą rzeczy w ostatnim czasie (od 2,5 roku) jest ich znacznie mniej – pandemia bardzo ograniczyła dostęp choćby do mediów (szczególnie w sezonie zimowym – uniemożliwiając nam realizację materiału z wielu ciekawych wydarzeń). Z drugiej strony niejednokrotnie zdarzają nam się sytuacje, że uda mi się przyjechać na koncert, czasami przemierzając 50 km, a na miejscu, np. na skutek lekkiego załamania pogody (ulewa), materiału nie udaje się zrealizować lub z uwagi na pewne niedomówienia relację trzeba wycofać z publikacji (a czas, koszty na dojazd, itp. zostały już poniesione)… Przygotowanie rankingu czy artykułu przekrojowego – choć obiektywnie zawierają przecież nie za wiele treści – to często wielogodzinne poszukiwania materiałów (w tym we własnej głowie i starych notatkach, a później na Youtube, Facebooku, itp.). Hmm – wbrew pozorom stworzenie pełnego zestawienia piosenek czy teledysków spełniających dane kryterium (typu piosenki o lecie, teledyski w górach, piosenki okolicznościowe), to naprawdę sporo pracy. Podobnie jak artykuły przekrojowe na temat naszych Artystów (dział „Muzyczny świat”).
Niestety – wiem, że tu też wielu zaskoczę – na portalu raczej trudno coś zarobić (sklepik i szczątkowe reklamy, to kropla w morzu potrzeb; a koncerty… polecam abyście dokonali kalkulacji samodzielnie – dodam, że ja płacę Artystom wynagrodzenie, sala to kilka tysięcy, do tego ZAIKS, druk plakatów i dziesiątki innych drobiazgów), w efekcie muszę wykonywać dodatkowe zlecenia – pisząc artykuły, robiąc grafiki czy zarządzając innymi stronami na zlecenie.
Przy okazji przyznam, że nieco irytują mnie osoby, które uważają, że portal Śląskie Przeboje to tylko zabawa. Pytanie w stylu „a co ty robisz przez tyle godzin?” chyba świętego mogłoby doprowadzić do szewskiej pasji…
Jeszcze raz dziękuję Wam drodzy Czytelnicy, Artystom Producentom Muzycznym, Aranżerom, Twórcom, Przedstawicielom Mediów… Dziękuję wszystkim, którzy znajdują czas na rozmowę telefoniczną, a szczególnie stare, dobre spotkanie w cztery oczy – chyba większość z Was przyzna, że tradycyjnej rozmowy nic nie zastąpi… Choć nie wszyscy tak uważają – czasami kilkuminutowe spotkanie to zbyt wiele… Dziękuję też oczywiście moim Najbliższym którzy zawsze mnie wspierają, znoszą moje humory i chroniczny brak czasu.
Jeszcze raz dziękuję bardzo Radiu FEST, zwłaszcza Marcinowi Janocie za trwającą od ponad dwóch lat współpracę, w ramach której mam okazję (prawie) co tydzień prezentować na radiowej Antenie Kalendarium nadchodzących Urodzin Gwiazd Naszej Sceny – w każdy piątkowy poranek ok. 8:30 na 100,2 FM oraz za pomoc w promocji organizowanych przeze mnie koncertów.
Dziękuję też za wszelkie dowody sympatii i szacunku z Waszej strony.
A co dalej będzie z portalem? W jakim kierunku pójdzie? Czy uda się zrealizować plany i zamierzenia? Czas pokaże…
 
Pozdrawiam Was serdecznie.
Redaktor naczelna itd. portalu Śląskie Przeboje
Ala Oswald

 
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór

Lista przebojów

1.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Golden MixTyle chwil przed nami
5.
Edek DworniczekMoja nadzieja
6.
Paweł GołeckiOdpłyńmy Miła
7.
AlinaNasz czas
8.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
9.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
10.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
11.
Duet KaroJo i Ty
12.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
13.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
14.
Duo Fenix - Dwa FynikiZawsze tylko razem
15.
Bożena i Mirek SzołtysekMiłości ton