Aktualności wróć do listy
22.01.2017

Kierownik Domu Kultury Bogucice-Zawodzie – Marcin Placek cz. 2

Nasza ukochana Śląska Muzyka, to nie tylko wspaniałe piosenki i Artyści, ale też sztab stojących w tle Osób, odpowiedzialnych za organizację naszych ulubionych koncertów i imprez, miejsca w których się odbywają oraz w których kształcą się przyszli Artyści.
Dziś moja rozmowa z Panem Marcinem Plackiem, Kierownikiem Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, czyli bardzo prężnie działającej placówki, w której odbywają się m.in. liczne atrakcyjne imprezy, a na scenie często pojawiają się Śląscy Artyści. Tym razem nieco szerzej o działalności tegoż Domu Kultury, szczególnie interesujące informacje znajdą tutaj Seniorzy.
Zapraszamy na drugą część wywiadu.
  • Niedawno Wasz Dom Kultury obchodził Urodziny. Działacie właściwie już od 80 lat?
Tak. 80 lat temu w tym budynku został otwarty Dom Ludowy służący mieszkańcom Bogucic. Po wojnie był to zakładowy Dom Kultury Kopalni Katowice. Od 1997 roku działał tutaj Filia Domu Kultury na Zawodziu. Od 2010 działamy jako jednostka pełnoprawna, działu Miejskiego Domu Kultury Bogucice Zawodzie, po remoncie. Staramy się, by nasza oferta była ciekawa, różnorodna. Pamiętamy, że w Bogucicach jest wielu ludzi, którzy kochają Śląską Muzykę, dla nich też chcemy coś przygotować. Mamy tutaj mnóstwo sekcji – nasi seniorzy są bardzo aktywni, mamy mnóstwo sekcji plastycznych, muzycznych… działa tutaj orkiestra dęta. Są dni, w których tutaj już się nie mieścimy, dlatego w niektóre dni część zajęć odbywa się w pobliskiej szkole – np. część zajęć orkiestry dętej, nauka gry na instrumentach odbywa się w szkole.
  • Zauważyłam, że macie bardzo bogatą ofertę skierowaną właściwie do osób w każdym wieku – od przedszkolaków, aż po seniorów.
Tak. Przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych jest u nas bardzo dużo, podobnie jak seniorów. Oczywiście najmniej reprezentowaną grupą osób, są ludzie pracujący w wieku około 30-50 lat, ale to naturalne.
  • Przede wszystkim raczej nie mają czasu…
To też, ale poza tym, nawet jeśli go mają, to szukają nieco innych rozrywek czy w innych miejscach. Niemniej Seniorów i dzieciaczków jest u nas bardzo dużo.
  • Na Portalu Śląskie Przeboje sporo uwagi poświęcamy Seniorom. Czy może Pan nieco więcej opowiedzieć o ofercie skierowanej do nich?
W Bogucicach działają 3 Kluby Seniora. Właściwie nawet 4 – czwarty to emerytowani pracownicy Kopalni Katowice. Na Zawodziu jest jeden Klub Seniora. Grupy są spore – 30-40 osób na spotkaniu. Zapisanych czasami jest znacznie, znacznie więcej osób. Staramy się przynajmniej raz w miesiącu organizować dla Nich Dancing Bogucicki. Oprócz tego Klubu organizują swoje spotkania, imprezy, tak więc imprez dla Seniorów jest czasami kilka w miesiącu. To bardzo ważna dla nas grupa. Cieszymy się, że te osoby mogą wyjść, spotkać się, porozmawiać. Widzimy, że daje im to radość, energię, chęć by robić coś ze swoim życiem. Szczerze mówiąc czasami mają więcej energii niż ja. [śmiech] Pomimo, że są to często osoby już w zaawansowanym wieku, a pozytywnej życiowej energii mają bardzo, bardzo dużo.
  • Z tego co widziałam, organizujecie też dla Seniorów różne kursy. Między innymi komputerowy.
Oczywiście. Prowadzimy kurs komputerowy. Mamy w planie otworzyć grupy umiejętności technicznych dla Seniorów – obsługi kamer, obsługi telefonów. Tak by osoby, które chcą się tego nauczyć, miały gdzie zdobyć te umiejętności. To są podstawowe umiejętności, ale gdy ktoś nigdy nie obsługiwał tych urządzeń, musi zacząć od podstaw. Jest to nasza stała, cotygodniowa działalność, która się rozwija. Jest na nią zapotrzebowanie, są osoby chętne. Zazwyczaj te zajęcia są bardzo, bardzo tanie, za drobne pieniądze – tak by każdy Senior mógł wziąć w nich udział. Poza tym są jeszcze koncerty, na które bardzo chętnie chodzą nasi Seniorzy – jak Barwy Ziemi. Prezentują kultury całego Świata. Staramy się, by taki koncert odbył się przynajmniej raz na kwartał. W tym roku może z tym być duży problem. Z pewnością 18. lutego odbędzie się koncert – być może jedyny w tym roku. Tym razem odwiedzimy Brazylię. Nie przychodzą na nie tylko Seniorzy, ale cieszą się wśród nich sporą popularnością.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]