Aktualności wróć do listy
18.03.2017

Kierownik Domu Kultury Bogucice-Zawodzie – Marcin Placek cz. 3

Nasza ukochana Śląska Muzyka, to nie tylko wspaniałe piosenki i Artyści, ale też sztab stojących w tle Osób, odpowiedzialnych za organizację naszych ulubionych koncertów i imprez, miejsca w których się odbywają oraz w których kształcą się przyszli Artyści.
Dziś moja rozmowa z Panem Marcinem Plackiem, Kierownikiem Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, czyli bardzo prężnie działającej placówki, w której odbywają się m.in. liczne atrakcyjne imprezy, a na scenie często pojawiają się Śląscy Artyści.
Po dłuższej przerwie zapraszamy na ostatnią część wywiadu.
  • Może przybliży Pan również ofertę dla dzieci?
Dla dzieci mamy sporo sekcji tanecznych. To są sekcje tańca współczesnego – realizowana w kilku grupach, taniec Vivo oraz balet. Oczywiście są też zajęcia plastyczne – w kilku grupach wiekowych. Jest też kurs rysunku i malarstwa dla nieco starszych – tutaj to już grupa szkolna oraz bardziej zaawansowana. Dla najmłodszych są zajęcia Ciasto! Plasto! – rozwijające umiejętności sensoryczne najmłodszych dzieci (już poniżej 3 lat), ich kreatywność oraz wyobraźnię, dzieci uczą się lepić z mas, malować palcami, pracować w różnych materiałach. Ponadto jest teatr muzyczny Junior, Zespół Teatralny. Jest też studio piosenki Singers – gdzie Dzieci uczą się śpiewać. Jest też Zespół Wokalno-Taneczny Tańczące Nutki.
Dwa razy do roku organizujemy konkurs związany ze Świętami – teraz mamy wystawę prac związanych z Bożym Narodzeniem. Obecnie mamy 350 prac.
Z innych dorocznych działalności – 10. stycznia zapraszamy na mini pokaz sekcji dla babci i dziadków.
Mogę też już teraz zaprosić na koncert Mamo, tato – choć ze mną na koncert, 26. lutego. Oprócz tego raz na miesiąc – wraz z Instytucją Upowszechniania i Promocji Muzyki –organizujemy koncerty umuzykalniające dla Dzieci. Przynajmniej raz na miesiąc organizujemy też jakiś pokaz teatralny lub pokaz muzyczny, na który wszystkie dzieci przedszkolne z całych Bogucic mogą do nas przyjść. Niebagatelna jest też współpraca z bogucickimi szkołami podstawowymi i przedszkolami.
Barbórka już za nami, ale co roku organizujemy wraz z przedszkolami bogucickie prezentacje barbórkowe, w których dzieciaczki kultywują bogucickie tradycje górnicze. Mimo, że kopalni wydobywającej węgiel w Bogucicach już nie ma, województwo zaanektowało teren dawnej kopalni, tradycje górnicze pobrzmiewają w Bogucicach.
Staramy się też podtrzymywać pamięć o dzielnicy. Budujemy społeczność związaną z historią Bogucic, tradycją dzielnicy. Mocno współpracujemy z Kołem Związku Górnośląskiego, tak by śląską, bogucicką tradycję utrzymywać, tak by mimo innych działań, sekcji, tradycja miała swoje miejsce. O tym też świadczy nasza wystawa. Co kilka miesięcy organizujemy inną, nawiązującą do tradycji. Akurat teraz mamy wystawę związaną z Domem Kultury, gdyż niedawno minęła 80-ta rocznica założenia Domu Ludowego, w związku z jego 80-tymi Urodzinami. Chcemy zaznaczyć, że od 80 lat te mury są związane z Bogucicką kulturą, historią. Tutaj się działało, tutaj się tańczyło, tutaj się bawiło i tutaj toczyło się życie dzielnicy.
  • Miejski Dom Kultury Bogucice to spora instytucja – oprócz budynku, w którym teraz się znajdujemy, Wasza filia mieści się też w Katowicach-Zawodziu.
To właściwie równorzędne struktury. Jest Dział Bogucice oraz Dział Zawodzie. Tamtejszy Dom Kultury jest też bardzo otwarty. Jest tam m.in. Zespół akordeonistów, który właściwie też wywodzi się z Bogucic – z Zakładowego Domu Kultury. Działa tam już od 10 lat. Ja opowiadam głównie o Bogucicach, gdyż spędzam tutaj 99% czasu. Niemniej oferta MDK Zawodzie jest równie interesująca.
  • Jako kierownik tak dużej placówki ma Pan sporo pracy. Tymczasem podobno działa Pan jeszcze w jednym z Waszych zespołów muzycznych?
Nawet w dwóch. [śmiech] Nie wiedziałem, że to jest na naszej stronie. Śpiewam – nieprofesjonalnie – od wielu lat, zacząłem niedawno grać też na gitarze basowej. Staramy się spotykać po pracy – w czasie pracy absolutnie nie miałbym czasu. Staramy się hobbystycznie muzykować – troszkę coverów, trochę muzyki turystycznej. Pierwszy z Zespołów, to muzyka bardziej rockowa. Drugi zespół i jego nazwa wywodzi się z szantowego ruchu (wcześniej śpiewaliśmy szanty), obecnie gramy muzykę bardziej turystyczną, w zespole akustycznym.
Jakoś nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Właściwie od ponad 30 lat (od dziecka) muzykuję. Najpierw w orkiestrze dętej Kopalni Katowice, u Pana Stefana Łebka – grałem na waltorni, a w międzyczasie śpiewałem. To dla mnie naturalne.
 
  • Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]