Aktualności wróć do listy
02.03.2017

Dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - wywiad cz.3

Rozmawiam dziś z Panią Jolantą Kopiec – Dyrektorką Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Tym razem Pani Dyrektor opowiedziała nam o planowanych w najbliższym czasie inwestycjach, dodatkowych atrakcjach w ZOO i nie tylko.
  • Wiele obiektów z ZOO zostało ostatnio wyremontowanych (jak pawilon dla słoni). W ostatnich latach powstało też kilka nowych obiektów. Jakie nowe inwestycje planowane będą w pierwszej kolejności?
W tym roku będziemy budować nowy obiekt dla małp – gibbonów. Będzie to obiekt z przejściem na sąsiadującą wyspę, nad wodą oraz nad głowami zwiedzających, co zapewne stanie się dużą atrakcją. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji do przetargu, w celu wyłonienia wykonawcy, środki na jego realizację mamy już zabezpieczone w budżecie.
Kolejnym obiektem, który powstanie w tym roku będzie całoroczny pawilon dla pelikanów baba. To ptaki ciepłolubne, czują się u nas dobrze, mają akwen w miejscu, gdzie niegdyś były foki. Niemniej na okres zimowy muszą być przenoszone do tzw. schronów zimowych – obiektów niedostępnych dla zwiedzających, w których utrzymywane są odpowiednie warunki. Niestety takie przemieszczanie zwierząt wiąże się za każdym razem z dużym stresem (dla zwierząt i ich opiekunów, którzy chcą zrobić to jak najdelikatniej). Operacja przenoszenia na zimowisko trwa już od kilku lat. Lepiej jednak, by ptaki miały swój pawilon w pobliżu swojego akwenu, a przy okazji będą widoczne dla zwiedzających przez cały rok.
Oczywiście wszystkie pawilony na terenie Ogrodu Zoologicznego są dostępne również zimą. Niezależnie od pogody na zewnątrz w środku stworzone są cieplarniane warunki. Zapraszamy więc zwiedzających od godz. 9.00  aż do zmroku. Pawilony mają dla zwiedzających tę zaletę, że można wejść do środka i się ogrzać a jednocześnie poznać nasze zwierzęta.  
  • Śląski Ogród Zoologiczny cieszy się popularnością wśród osób właściwie w każdym wieku. Z tego co wiem dla najmłodszych macie Państwo mnóstwo dodatkowych atrakcji – jak park linowy, minizoo…
Są to atrakcje, które czynne są w okresie letnim, gdyż trudno byłoby skakać w parku linowym lub wchodzić do minizoo w kurtkach puchowych. Tym bardziej, że zwracamy też uwagę na ekologię – ścieżki są oczywiście odśnieżone, niemniej nie stosujemy soli, która jest bardzo szkodliwa. Nie wzrastają rośliny, zwierzęta mogą być narażone, gdyż sól jednak przesiąka.
Ogród Zoologiczny jest miejscem rekreacji i wypoczynku właściwie o każdej porze roku. Jesteśmy też bardzo uzależnieni od warunków atmosferycznych – przy obfitych opadach deszczu lub śniegu ludzie niechętnie wychodzą z domu, tym samym zwiedzających jest mniej. Ale w słoneczne dni, zwłaszcza w okresie ferii zwiedzających jest sporo. Podczas tegorocznych ferii zimowych wprowadziliśmy preferencyjne ceny biletów wstępu dla opiekunów dzieci. Uczestniczymy także w programach Senior 60+ oraz honorujemy karty dużej rodziny, co znacznie obniża koszty zakupu biletów do ZOO.


Ciąg dalszy wywiadu niebawem
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]