Aktualności wróć do listy
16.11.2017

Andy & Lucia

Andy & Lucia, czyli Andrzej i Lucyna (lub Andreas i Lucia) Topol; małżeński duet, zamieszkały na stałe w Niemczech (Wuppertal), pochodzący z Zabrza.
Zespół wydał 5 autorskich płyt, płytę z największymi przebojami oraz kilkanaście teledysków. Na ich płytach można znaleźć utwory śpiewane zarówno w języku polskim, jak też gwarze śląskiej i języku niemieckim. Zespół znany jest zarówno polskiej (w szczególności śląskiej), jak też niemieckiej widowni.
Piosenki artystów regularnie odnoszą sukcesy na radiowych jak też telewizyjnych listach przebojów, często pojawiają się też w koncertach życzeń.
Autorem części kompozycji na płytach duetu jest Andrzej, który pisze też czasami teksty (głównie w języku niemieckim). Na płytach duetu znalazły się też kompozycje m.in.: Andrzeja Skaźnika, Bogdana Kisiela oraz teksty Edka Sikory.
Muzyka jest pasją artystów już od dzieciństwa, natomiast jako zespół występują od ponad 20 lat. Andrzej uczęszczał do szkoły muzycznej, w której uczył się gry na pianinie, akordeonie, gitarze, instrumentach perkusyjnych, później na saksofonie. We wczesnej młodości występował jako wokalista w zespołach rockowych oraz heavy metalowych. Lucyna uczyła się śpiewu pod kierunkiem nauczycielki śpiewu operowego, występowała w zespołach szkolnych i kościelnych.
Artyści są małżeństwem od 1989 roku, zaczynali jako duet, następnie (po urodzeniu się syna), przez pewien czas Andrzej poświęcił się solowej karierze – tytułowa piosenka z pierwszej płyty Genieß das Leben zrobiła karierę na niemieckich, holenderskich i belgijskich listach przebojów. W 1996 Lucyna powróciła do śpiewania, wtedy też została wydana pierwsza płyta duetu, również w języku niemieckim. Zespół pojawiał się regularnie w niemieckich telewizjach i na niemieckich scenach. Często koncertuje też na terenie całej Polski.
Tematyka piosenek grupy jest bardzo różnorodna – dotyczą miłości, rodziny, życia, tęsknoty za ojczyzną. Pod względem kompozycyjnym w ich repertuarze są zarówno typowe szlagiery, jak też piosenki o charakterze tanecznym, romantyczne ballady, piosenki popowe, czy też utwory z pogranicza muzyki dance.
Wśród licznych wielkich przebojów zespołu należy wymienić m.in.: Genieß das Leben, Chca pokozać Wom heimat, Nie licz godzin i dni, Bo mamy siebie, Nasza miłość, Walc dla Was dwojga, Kocha DJ-a, Zwyczajne szczęście, Będę z Tobą, Tam jest mój Heimat.
 
Dyskografia:
  • Genieß das Leben (1990 – solowa płyta Andrzeja)
  • Komm Gib mir die Hand (1996)
  • Zwyczajne szczęście (2007)
  • Będę z Tobą (2008)
  • Jak niebo i ziemia (2011)
  • Andy & Lucia – The Best Of (2015)
 
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
StachSłona łza
3.
Damian HoleckiOna i ja
4.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
5.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
6.
Damian Holecki i WeronikaChcę
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
Teresa WernerCzas na szczęście
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
12.
Darek NowickiŻółte tulipany
13.
A to myŻycia rejs
14.
Ryszard SawickiŚnię o Tobie
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie [głosujemy raz na dobę]