Aktualności wróć do listy
16.11.2017

Andy & Lucia

Andy & Lucia, czyli Andrzej i Lucyna (lub Andreas i Lucia) Topol; małżeński duet, zamieszkały na stałe w Niemczech (Wuppertal), pochodzący z Zabrza.
Zespół wydał 5 autorskich płyt, płytę z największymi przebojami oraz kilkanaście teledysków. Na ich płytach można znaleźć utwory śpiewane zarówno w języku polskim, jak też gwarze śląskiej i języku niemieckim. Zespół znany jest zarówno polskiej (w szczególności śląskiej), jak też niemieckiej widowni.
Piosenki artystów regularnie odnoszą sukcesy na radiowych jak też telewizyjnych listach przebojów, często pojawiają się też w koncertach życzeń.
Autorem części kompozycji na płytach duetu jest Andrzej, który pisze też czasami teksty (głównie w języku niemieckim). Na płytach duetu znalazły się też kompozycje m.in.: Andrzeja Skaźnika, Bogdana Kisiela oraz teksty Edka Sikory.
Muzyka jest pasją artystów już od dzieciństwa, natomiast jako zespół występują od ponad 20 lat. Andrzej uczęszczał do szkoły muzycznej, w której uczył się gry na pianinie, akordeonie, gitarze, instrumentach perkusyjnych, później na saksofonie. We wczesnej młodości występował jako wokalista w zespołach rockowych oraz heavy metalowych. Lucyna uczyła się śpiewu pod kierunkiem nauczycielki śpiewu operowego, występowała w zespołach szkolnych i kościelnych.
Artyści są małżeństwem od 1989 roku, zaczynali jako duet, następnie (po urodzeniu się syna), przez pewien czas Andrzej poświęcił się solowej karierze – tytułowa piosenka z pierwszej płyty Genieß das Leben zrobiła karierę na niemieckich, holenderskich i belgijskich listach przebojów. W 1996 Lucyna powróciła do śpiewania, wtedy też została wydana pierwsza płyta duetu, również w języku niemieckim. Zespół pojawiał się regularnie w niemieckich telewizjach i na niemieckich scenach. Często koncertuje też na terenie całej Polski.
Tematyka piosenek grupy jest bardzo różnorodna – dotyczą miłości, rodziny, życia, tęsknoty za ojczyzną. Pod względem kompozycyjnym w ich repertuarze są zarówno typowe szlagiery, jak też piosenki o charakterze tanecznym, romantyczne ballady, piosenki popowe, czy też utwory z pogranicza muzyki dance.
Wśród licznych wielkich przebojów zespołu należy wymienić m.in.: Genieß das Leben, Chca pokozać Wom heimat, Nie licz godzin i dni, Bo mamy siebie, Nasza miłość, Walc dla Was dwojga, Kocha DJ-a, Zwyczajne szczęście, Będę z Tobą, Tam jest mój Heimat.
 
Dyskografia:
  • Genieß das Leben (1990 – solowa płyta Andrzeja)
  • Komm Gib mir die Hand (1996)
  • Zwyczajne szczęście (2007)
  • Będę z Tobą (2008)
  • Jak niebo i ziemia (2011)
  • Andy & Lucia – The Best Of (2015)
 
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]