Aktualności wróć do listy
16.11.2017

Avista

Zespół pochodzący z Piekar Śląskich. Działa już od końca lat 80’; od 1996 roku gra w niezmienionym 2-osobowym składzie: Andrzej Dragon – wokalista, gitarzysta oraz Janusz Bacik – wokalista, klawiszowiec, trębacz.
Początki grupy właściwie sięgają przełomu lat 80’ i 90’, niemniej wtedy występował w zupełnie innym składzie – początkowo w 4-osobowym. Zespół występuje zarówno z repertuarem autorskim, jak też coverowym, aczkolwiek obecnie dominuje autorski. Grupa ma już w dorobku 2 autorskie płyty.
Artyści sami komponują oraz piszą teksty swoich piosenek – autorem większości utworów i aranżacji jest Janusz, niemniej Andrzej również napisał kilka.
Obaj członkowie zespołu są multiinstrumentalistami. Andrzej oprócz gry na gitarze, gra też na tenorze (instrument dęty), akordeonie. Janusz gra na instrumentach klawiszowych, gitarze, trąbce. Obaj członkowie zespołu uczęszczali do jednej szkoły średniej, w której grali w zespole – na instrumentach dętych. Janusz początkowo uczęszczał do ogniska muzycznego, później studiował na kierunku muzycznym w kolegium nauczycielskim w Bytomiu, uczył muzyki w szkole, obecnie w domu kultury. Janusz jest też aranżerem, akustykiem i zajmuje się realizacją dźwięku.
Ich utwory goszczą na antenach lokalnych rozgłośni radiowych – zwłaszcza radio Fest i Piekary (w Śląskiej Liście Przebojów piosenki zespołu zdobyły już 4 diamenciki, czyli nagrody za piosenki utrzymujące się na liście 50 notowań).
Piosenki zespołu utrzymane są w stylu muzyki szlagierowej i tanecznej, z wyraźnymi brzmieniami gitarowymi oraz trąbki. Artyści śpiewają zarówno w języku literackim, jak też w gwarze śląskiej. Teksty piosenek dotyczą różnej tematyki – często życia codziennego, ale też miłości. Większość z nich jest optymistyczna.
Do najbardziej znanych piosenek grupy należą: Chca leżeć na plaży, Sklepikorz Waldek, Śpiewajmy razem, Szczęśliwym być, Moje myśli są przy Tobie, Śpiywej rock and rolla z nami, Ty i ja - słowa dwa.
 
Dyskografia:
  • Uśmiechnij się (2008)
  • Szczęśliwym być (2016)
 
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]