Aktualności wróć do listy
03.07.2023

Edward Sikora

Wokalista, tekściarz, kompozytor, gitarzysta, współzałożyciel zespołów Ed’Mans i EMI Band, Zespół Ed-Ka.
Muzyka była pasją Edka od najmłodszych lat. Artysta lubił też pisać wierszem, prozą oraz rysować. Był współzałożycielem grupy „Bez szefa”. Studiował pedagogikę pracy kulturalno-oświatowej na Uniwersytecie Śląskim.
W 1999 wraz z Manfredem Potyką założył grupę Ed’Mans, a w 2015 wraz z Michałem Nierobą  EMI Band, w których jest wokalistą oraz gitarzystą. W 2017 roku, po rozstaniu z Zespołem EMI Band, Edek założył z córką Kasią nową grupę – Zespół Ed-Ka.
Swoją przygodę z muzyką zaczął w 8-klasie podstawówki, ale muzyką fascynował się już wcześniej. Gry na gitarze nauczył się samodzielnie, już w czasach szkolnych. W czasach szkoły średniej występował w kilku zespołach, z których największy sukces odniósł zespół „Bez szefa”, który odnosił znaczne sukcesy. Po licznych perypetiach zespołu (problemy z komunistyczną władzą), na ponad 20 lat zerwał z muzyką. Po tej przerwie Edek zaczął od grania imprezowego, następnie założył zespół Ed’Mans.
Artysta na śląskim rynku muzycznym zasłynął jednak głównie jako tekściarz – współpracował z niemal wszystkimi artystami występującymi na śląskim rynku, a kilkadziesiąt piosenek z jego tekstami stało się ogromnymi hitami, często nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Edek Sikora pisał teksty do piosenek wykonywanych przez takie zespoły i wokalistów jak: Karpowicz Family, Bernadeta Kowalska i Przyjaciele, Andy & Lucia, Duet Karo, Duo Fenix, Klaudia i Remi, Kola i Jula, Happy Folk, Eliot, Oxforduo, Damian Holecki, Przemek Świerczyna, New For You, Harmonic, Tim Fabian, Magdalena Pal, Krzysztof Koniarek, Mariola Gutowska, Kasia ES, Ryszard Sawicki.
Edek Sikora w 2022 roku obchodził Jubileusz swojej Pracy Artystycznej, z tej okazji odbył się w Chorzowskim Centrum Kultury uroczysty koncert z udziałem Artystów, z którymi Edek współpracował i współpracuje do tej pory. Koncert organizowany był przez Producenta Listy Śląskich Szlagierów LSS Szlagierowo.pl.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]