Aktualności wróć do listy
10.02.2021

Premiery płytowe: Alina

W ostatnim czasie nie mamy okazji nacieszyć się zbyt licznymi premierami płytowymi, dlatego też wrócimy do interesującej premiery końcówki ubiegłego roku, czyli drugiego krążka Aliny.
Alina jest wszechstronną Artystką, która medialnie debiutowała na naszej Scenie w połowie 2019 roku. Od tego momentu Alina zaskarbiła sobie sympatię naszej Widowni. Przypomnijmy, że Artystka nie tylko śpiewa, ale też sama pisze muzykę i teksty do swoich piosenek, ponadto ma liczne inne pasje – jak gimnastyka artystyczna i elementy akrobatyki (co znalazło odzwierciedlenie w szacie graficznej płyty).
Drugi krążek Aliny nosi tytuł Wzloty i upadki. Płyta ukazała się w październiku ubiegłego roku nakładem własnym Artystki. Krążek jest bardzo zróżnicowany pod względem stylistycznym, chyba najwięcej jest tu piosenek w klimatach popowych i dancowych, choć większość kawałków zdecydowanie trudno zaszufladkować. Piosenki utrzymane są w różnym tempie i dynamice – od optymistycznych, porywających do tańca kawałków, po dosyć wzniosłe, wzruszające ballady w wolnym tempie. Znajdziemy tu takie propozycje jak Wznieśmy się wyżej (znany już z interesującego teledysku) oraz Kolorowy Świat w duecie z Timem Fabianem, który podbija od kilku miesięcy wiele list przebojów.
Jak już wspomnieliśmy, piosenki z płyty dosyć trudno zaklasyfikować. Sporo utworów łączy brzmienia popowo-dancowe, jak choćby utwór Walcz o miłość (choć tu pobrzmiewa też coś z lekka folkowego), Zabierz daleko, Kolorowy Świat W stylistyce dancowej utrzymane są niewątpliwie piosenki Tańcz, Wznieśmy się wyżej, Bicie serca. W popowej stylistyce utrzymana jest piosenka Nic na siłę, Znajdziemy tu też kilka popowych, raczej tradycyjnie zaaranżowanych ballad (często dosyć wzniosłych) – Tylko z Tobą, Odejść nie potrafię, Smutek przykrywa łzy, Serce nie służy tylko do bicia. W klimatach oscylujących pomiędzy balladą a brzmieniami dancowymi mieści się utwór Marzeniom wiernym bądź. Co ciekawe na krążku znalazła się też propozycja w stylistyce country – mowa o piosence Anioły.
Pod względem warstwy tekstowej dominują piosenki o miłości i jej różnych odcieniach (zarówno szczęśliwym spełnionym uczuciu, jak też o cierpieniu) – wspomnieć można tu propozycje Walcz o miłość, Tylko z Tobą, Zabierz daleko, Wznieśmy się wyżej, Bicie serca, Odejść nie potrafię, Kolorowy Świat. Na krążku jest też sporo tekstów o życiu – jak choćby Nic na siłę czy Ciągle widzę. Uwagę zwraca niewątpliwie tekst piosenki Smutek przykrywa łzy – opowiadająca o cierpieniu, samotności i po prostu o życiu… Intrygująca pod względem tekstowym jest też piosenka Serce nie służy tylko do bicia – która wbrew tytułowi wcale nie opowiada o miłości… Znajdzie się też coś o dobrej zabawie i muzyce, ale też o życiu – Tańcz. Ponadto znajdziemy tu propozycję o marzeniach, czyli utwór Marzeniom wiernym bądź. Interesująca jest też piosenka o… aniołach – tekst możemy interpretować zarówno dosłownie, jak też metaforycznie. Teksty są poetyckie i dojrzałe, nie brak w nich wyszukanych zwrotów i metafor oraz ciekawych spostrzeżeń dotyczących świata, wyróżniających się na tle innych w tychże nurtach.
Uwagę zwracają niewątpliwie dopracowane aranżacje – bogate pod względem instrumentalnym, zróżnicowane, przemyślane no i oczywiście świetnie zsynchronizowane ze świetnym, zarówno silnym, jak też delikatnym wokalem Aliny. W kilku przypadkach utwory przywodzą wręcz na myśl muzykę filmową (Smutek przykrywa łzy, Odejść nie potrafię).
Alina jest autorką niemal wszystkich tekstów na płycie (w jednym przypadku autorem jest Bartosz Taryma), w przypadku muzyki Alina jest współautorką wszystkich utworów (we współpracy z takimi kompozytorami, jak Adam Dzieżyk, Przemysław Grzelak czy Grzegorz Seweryn).
Po raz kolejny (jak w przypadku poprzedniej płyty) niewątpliwym atutem krążka jest jego oprawa i szata graficzna – świetna, profesjonalna i pomysłowa sesja zdjęciowa Aliny (związana z Je uzdolnieniami akrobatycznymi), dołączona książeczka z licznymi tekstami oraz licznymi zdjęciami Aliny, interesująca kolorystyka.
Reasumując – płyta Wzloty i upadki jest przemyślana, dopracowana, stworzona i wykonana przez pełną energii, ale też dojrzale spoglądającą na Świat Artystkę. Nie brak tu zaskoczeń – zarówno tekstowych, jak też muzycznych. Piosenki są oryginalne, a krążek choć koresponduje stylistycznie z debiutancką płytą Aliny, jednak znacznie różni się od poprzedniej płyty. To pozycja, po którą warto sięgnąć. Dodajmy, że niewątpliwie znajdzie się tu przynajmniej kilka propozycji, które zasługują na nagranie do nich teledysku.
 
Kto świętuje w kwietniu?
Kto świętuje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Kasia ESBeztroskie lata
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
6.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
7.
Teresa WernerBawmy się
8.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
9.
AdiMoja staro Harmonijka
10.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
11.
Arkadia BandBędzie OK
12.
Adam HertzMagdaleno Mario
13.
De SilversOcean łez
14.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
15.
Bernadeta Kowalska i PrzyjacieleZakochaj się

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z zamkiem lub pałacem w tle [głosujemy raz na dobę]