Aktualności wróć do listy
20.06.2018

Premiery płytowe: Kuzyn Mix

Czas najwyższy o premierze płytowej, którą z wielu względów bardzo trudno zaklasyfikować nam do jakiejkolwiek kategorii, o których zwyczajowo piszemy na naszym portalu… Po prostu debiutancki krążek projektu Kuzyn Mix.
Projekt Kuzyn Mix jest zupełnie nowym i z lekka zaskakującym projektem na naszej scenie. Kuzyni tworzą Zespół Muzyczno Kabaretowy. Kto go tworzy? Nazwiska chyba są doskonale znane każdemu fanowi szlagierów – to po prostu autentyczni kuzyni: Ślązak Krzysztof Procek oraz Góral Wiesław Włoch. Przebojem stał się już tytułowy utwór z krążka – Zabawa na całego.
Chyba już ten wstęp wyjaśnia po części, skąd wzięły się nasze trudności w scharakteryzowaniu tejże płyty – przyznać trzeba, że łączy w sobie liczne skrajności. Zarówno w aspekcie kompozycyjnym, jak też tekstów.
Płyta utrzymana jest w klimatach muzycznych z pogranicza szlagierów i rytmów biesiadnych (Jeleń), odrobiny brzmień folkowych połączonych z dance oraz disco-polo (Dojechołech w góry, Dentysta, Zakochany góral, Dziewce z Koniakowa, Wszystko przez farosza, Smycek, Teściowa), a nawet z pogranicza country i bluesa, z lekką domieszką disco-polo (Szczęście, Emigrant), jak też czystego disco-polo (Hej, hej tańczymy, OSP). Zarazem całość utrzymana jest w klimatach piosenki kabaretowej. Dominują szybkie, bardzo optymistyczne rytmy.
Tematyka tekstów jest niezwykle różnorodna. Często mawia się, iż wszystkie piosenki niezależnie od stylu i kraju są o miłości. Cóż – niewątpliwie tej płyty to nie dotyczy. Znajdziemy tu piosenkę o wyjeździe w góry, o zębach, emigracji zarobkowej, spotkaniu z jeleniem, spotkaniu z dziewczyną marzeń, dobrej zabawie, straży pożarnej oraz bardzo urokliwej teściowej… – oczywiście wszystko w konwencji kabaretowej. O miłości niby też coś się znajdzie – ale zdecydowanie w innym aspekcie, niż dominujące na rynku. Chyba jedynym bardziej klasycznym w tym względzie utworem będzie Zakochany Góral, a z piosenek o życiu – Szczęście. Zaskoczenie stanowić może też zamknięcie płyty – czyli Łopowiastka – utwór w wykonaniu Wiesława.
Krążek Zabawa na wesoło zawiera 14 utworów. Płyta ukazała się nakładem Wydawnictwa Box Music, a jej premiera miała miejsce w kwietniu podczas XI Śląskiej Gali Biesiadnej.
Za muzykę na płycie odpowiada Krzysztof Procek, który zajął się też aranżacjami. Za teksty odpowiada tym razem Wiesław Włoch. Płyta niewątpliwie wyróżnia się na tle większości rodzimych wydawnictw. Pod względem aranżacyjnym uwagę zwraca brzmienie niektórych rzadko używanych instrumentów ludowych, jak też połączenie wokalu Krzysztofa oraz melorecytacji oraz wesołych pokrzykiwań Wiesława. Niewątpliwie niebanalnie brzmi połączenie choćby góralskich skrzypiec i brzmień typowo elektronicznych.
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]