Aktualności wróć do listy
22.09.2021

Warto posłuchać: Tim Fabian – Miłość

Sięgamy do nowości płytowych, które ukazały się w ostatnim czasie. Tym razem skupimy się na najnowszym krążku Tima Fabiana, który ukazał się na przełomie maja i czerwca.
Tim Fabian obecny jest na naszej scenie już od kilku lat. Artysta niedawno wydał drugi krążek – zatytułowany Miłość.
Na płycie znalazło się 15 utworów – 12 solowych propozycji oraz (jako bonus) trzy duety. Spora część piosenek zawartych na krążku zdobyła popularność już na długo przed ukazaniem się płyty – wspomnieć możemy takie piosenki, jak: Proszę nie pytaj mnie, Pokochaj pierwszy raz, Fiesta en la playa, Zostań proszę, Mamo dziękuję Ci czy Singing yeah, jak również W Tobie widzę cały Świat, Dla nas jest ta noc i Kolorowy Świat.
Jak sam tytuł płyty wskazuje, dominują na niej utwory o miłości, utrzymane w różnych klimatach muzycznych – poczynając od romantycznych ballad, przez popowe utwory, aż po dancowe, wręcz klubowe kawałki.
W stylistyce romantycznej popowo-dancowej ballady utrzymane są takie piosenki jak Virginia, Zostań proszę, Kolorowy Świat (ta ostatnia właściwie oscyluje między brzmieniami pop, disco i dance). Wśród typowych nastrojowych ballad w tradycyjnym brzmieniu wspomnieć należy propozycje jak Pierwszy taniec, Mamo dziękuję Ci, Pokochaj pierwszy raz, Proszę nie pytaj mnie, Czerwone róże, W Tobie widzę cały Świat. W stylistyce popowo-dancowej z kolei utrzymane są utwory Jutro jest nowy dzień, Jak w pierwszy dzień. Dancowy charakter ma z kolei piosenka Dla nas jest ta noc. Również w klimatach dancowych, a może nawet nieco klubowych utrzymane są z kolei utwory Zabiorę Ciebie do gwiazd, Singing Yeah. W oryginalnej stylistyce łączącej dance i tropical disco utrzymany jest z kolei utwór Fiesta en la playa – co noc, co dzień.  
Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z tytułem płyty, pod względem tematyki, na krążku Tima Fabiana zdecydowanie dominują piosenki o miłości w różnych kontekstach – od zakochania, przez utwór dla nowożeńców, aż po kawałki o rozstaniu (Pokochaj pierwszy raz, Proszę nie pytaj mnie, Zabiorę Ciebie do gwiazd, Virginia, Czerwone róże, Zostań proszę, Pierwszy taniec, Dla nas jest ta noc, W Tobie widzę cały Świat, Kolorowy Świat. Znalazła się również wzruszająca propozycja o miłości do matki – Mamo dziękuję Ci. Nie zabrakło również dwóch kawałków o dobrej zabawie – Singing Yeah, jak też Fiesta En la playa. Ten ostatni utwór ma równocześnie tematykę wakacyjno-podróżniczą. Na krążku znalazła się też pełna optymizmu propozycja o życiu – Jutro jest nowy dzień. Podobnie jak na poprzedniej płycie nie zabrakło piosenki wykonanej po śląsku – czyli kawałka Jak w pierwszy dziyń. Teksty niezależnie od tematyki są głębokie, poetyckie, ale też pełne życiowych spostrzeżeń. Z wieloma z tekstów z pewnością odbiorcy mogą się zidentyfikować.
Niewątpliwym atutem krążka są też 3 bonusowe utwory – czyli niezwykłe Duety Tima Fabiana – Dla nas jest ta noc, czyli wspólny utwór nagrany z Bernadetą Kowalską. Co ciekawe piosenka na krążku doczekała się mocno zmienionej wersji, niż mogliśmy pierwotnie usłyszeć. Kolejny utwór, to W Tobie widzę cały Świat, który doskonale znamy z pierwszej płyty Tima Fabiana – tym razem nagrany w Duecie z Justyną Adamczak. Trzecim Duetem jest Kolorowy Świat, nagrany razem z Aliną – piosenka przez długi czas robiła furorę na listach przebojów. Powstał też do niej świetny teledysk.
Za kompozycje na płycie odpowiada głównie Marcin Grzella, znajdziemy tu też utwory takich kompozytorów, jak Mateusz Szymczyk, Horst Lemke, Jerzy Macoła, czy Alina Trzeciak-Taryma. Autorką większości tekstów jest Justyna Adamczak. Pozostałe napisali Edward Sikora oraz Alina Trzeciak-Taryma. Za aranżacje odpowiada Marcin Grzella oraz Mateusz Szymczyk. W chórkach słyszymy głównie Justynę Adamczak, w dwóch przypadkach również Sylwię Komander.
Krążek Miłość ukazał się nakładem Firmy Probox. Pod względem kolorystyki, płyta utrzymana jest w ciemnej tonacji kolorystycznej, na okładce i jej wewnętrznej stronie znajdziemy zdjęcia Tima Fabiana.
Do 5 utworów z krążka Miłość powstały już teledyski, jedna doczekała się clipu koncertowego, a sporo możemy zobaczyć w klasycznej wersji koncertowej. Naszym skromnym zdaniem, kilka piosenek z płyty zasługuje jednak jeszcze na nagranie videoclipu.

 
Kto mo fajer w październiku?
Kto mo fajer w październiku?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
3.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
4.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
5.
Teresa WernerWarto żyć
6.
Kobiety na WalizkachHej życie!
7.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
8.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
9.
Marta SkarbaKłam
10.
Kasia ESBeztroskie lata
11.
Frela BlueWracom nazot
12.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
13.
AvistaOczarowałaś mnie
14.
Stach i MagdalenaMam Cię dość
15.
Paweł GołeckiDla kilku chwil