Aktualności wróć do listy
28.01.2021

Warto posłuchać w klimacie świątecznym: Mona Lisa

Na sam koniec okresu świątecznego, postanowiliśmy poświęcić jeszcze nieco uwagi świątecznej propozycji płytowej, o której nie mieliśmy jeszcze okazji napisać. Mowa o świątecznej płycie Mona Lisy.
Najczęściej poświęcamy w tym dziale uwagę premierom muzycznym, niemniej czasami sięgamy do propozycji muzycznych, które mają już troszkę czasu, niemniej warto poświęcić im uwagę. Tym razem, na samo zakończenie okresu świątecznego (który trwa przecież do 2. lutego), sięgamy po krążek Mona Lisy, który ukazał się pod koniec 2018 roku – mowa o płycie Kolędy i pastorałki. Krążek ukazał się nakładem własnym Artystki. Znajdziemy tu takie kolędy jak: Cicha noc, Jezus malusieńki czy Lulajże Jezuniu. Nie zabrakło też popularnej świątecznej piosenki Mona Lisy – Mikołaj Święty.
Na płycie Kolędy i pastorałki znajdziemy 13 utworów – tradycyjnych kolęd, pastorałek oraz piosenek świątecznych. Za aranżacje i realizację utworów, jak również kompozycje utworów świątecznych i pastorałek odpowiada Stanisław Witta. Autorką większości tekstów piosenek świątecznych jest sama Mona Lisa. Większość piosenek nie miała okazji ukazać się jeszcze na żadnej płycie Artystki, choć znalazła się tu też nowa wersja znanego przeboju Mona Lisy – Na swej drodze Anioła zawsze mam.
Wszystkie utwory na krążku utrzymane są w spokojnym klimacie, zaaranżowane akustycznie, z relatywnie niewielką liczbą instrumentów w tle. Płyta jest bardzo spójna stylistycznie i przemyślana. Niewątpliwie dobrze słucha się jej zarówno w Święta, jak też przez cały okres poświąteczny (a pastorałki i piosenki świąteczne świetnie sprawdzą się już w grudniu).
Jak już wspomnieliśmy, na płycie znajdziemy 13 utworów, z czego 6 stanowią popularne kolędy: Cicha noc, Jezus malusieńki, W żłobie leży, Do szopy, O gwiazdo betlejemska, Lulajże Jezuniu. Kolędy wykonane są tradycyjnie – w stylistyce, do której jesteśmy przyzwyczajeni, aranżacje utrzymane są w dosyć wolnym tempie. W podobnym klimacie utrzymana jest zdecydowana większość pastorałek i piosenek świątecznych – choć można tu wyróżnić zarówno żywsze, bardziej energetyczne propozycje (jak Święta tuż, Mikołaj Święty), klimatyczne ballady (Radosnych Świąt, Na swej drodze Anioła zawsze mam – tym razem w akustycznej wersji), jak też piosenki w stylistyce typowych nastrojowych pastorałek czy piosenek świątecznych (W tę jedną magiczną noc, Napiszcie do Jezuska, Świętujemy razem).
Teksty, jak na pastorałki przystało, w większości piosenek mają wymowę religijną, związaną z rzeczywistym sensem Świąt Bożego Narodzenia (Napiszcie do Jezuska, W tę jedną magiczną noc, Świętujmy razem) – jak wspólne spędzanie czasu, konieczność przebaczenia innym. Nie brak też piosenek świątecznych opowiadających o uroku Świąt i tradycjach (Święta tuż, Radosnych Świąt – w obu przypadkach można mówić o pięknych tekstach z przesłaniem). Nie brak też pełnej optymizmu piosenki Mikołaj Święty – również w wersji akustycznej i nieco wolniejszym tempie, niż w wersji znanej z popularnego teledysku Mona Lisy.
Reasumując – płyta jest warta naszej uwagi. Przypadnie do gustu zarówno amatorom Twórczości Mona Lisy, jak też po prostu amatorom tradycyjnych świątecznych brzmień.
 
Kto świętuje w kwietniu?
Kto świętuje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Kasia ESBeztroskie lata
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
6.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
7.
Teresa WernerBawmy się
8.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
9.
AdiMoja staro Harmonijka
10.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
11.
Arkadia BandBędzie OK
12.
Adam HertzMagdaleno Mario
13.
De SilversOcean łez
14.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
15.
Bernadeta Kowalska i PrzyjacieleZakochaj się

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z zamkiem lub pałacem w tle [głosujemy raz na dobę]