Aktualności wróć do listy
06.05.2019

Banita Band - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś ze świetnym Zespołem obecnym na Śląskiej Scenie od niedawna – czyli sympatyczną grupą Banita Band.
Tym razem Ania, Romek i Sławek opowiedzieli o początkach swojego Zespołu, planach teledyskowych na najbliższy czas, jak też udzielaniu się w innych projektach muzycznych.
  • Aniu, poza Zespołem Banita Band udzielasz się też w innych projektach muzycznych i scenicznych – np. u Mariana Makuli…
A.: Tak, dokładnie. Projekt Kolędy i pastorałki Mariana Makuli jest to projekt, który realizowany jest od dziesięciu, czy nawet 12 lat – to twórczość Pana Mariana z muzyką Bohdana Wyszyńskiego i Katarzyny Gaertner. To bardzo fajny projekt, w którym piosenki Pana Mariana są przeplatane Jego humorem, tekstami, monologami. Marian Makula ma też nowy projekt Śląski Trojok, w którym również będę miała okazję brać udział. Dla mnie muzyka po prostu jest bardzo ważna w życiu – zaraz po Rodzinie, którą wszyscy posiadamy. Tak więc, gdy tylko mogę i tam gdzie mnie chcą, udzielam się i śpiewam, bo to dla mnie bardzo ważne.
Banita Band - Anna Kandziora
 
  • Skąd w ogóle pomysł na nazwę Waszego Zespołu? Pamiętam, że kiedyś wspomnieliście o głosowaniu…
Banita BandR.: Tak. Początkowo Zespół miał zupełnie inną nazwę. Gdy ja doszedłem do składu, był to  BAR, ale jak później okazało się, grupa o takiej nazwie już istnieje na rynku.
A.: Tylko nazwę wymawia się inaczej i pisze z kropkami…
R.: Z tego względu postanowiliśmy ogłosić konkurs na nazwę Zespołu – dodam, że miało wtedy dojść do nas dwóch członków. Padały bardzo fajne propozycje, ale wszystko sprawdzaliśmy i okazywało się, że większość z nich jest już zajęta. Pewnego dnia mój kolega (również Sławek), który na pewnym etapie tworzenia Zespołu był z nami związany, zaproponował nazwę Banita Band. Nazwa wydawała się fajna i przystaliśmy na nią. Ze względu na to, że słowo „banita” kojarzy się trochę negatywnie – bo dosłownie oznacza wygnańca [śmiech] – myśleliśmy o tym, by ją zmienić, ale w rezultacie postanowiliśmy bardziej nie mieszać. Ostatecznie mamy takie motto, że „banita” to też wędrowiec, osoba w drodze…
A.: Właśnie jak muzyk, artysta – ciągle w drodze, daleko od rodziny, od domu, ciągle w trasie…
R.: Generalnie my też dużo jeździmy i koncertujemy.
S.: Trzeba dodać, że w odniesieniu do nazwy naszego Zespołu powstała też piosenka, którą napisał Roman. Ten utwór właśnie będzie otwierał naszą płytę.
R.: Od tego się zaczęło. [śmiech] To piosenka Na banicji – która jeszcze nie ujrzała światła dziennego. Utwór opowiada właśnie o życiu muzyka, banity…
  • Na razie mieliśmy okazję widzieć dwa Wasze teledyski. Czy jest szansa na kolejne?
R.: W obecnej chwili jesteśmy na etapie typowania piosenki do kolejnego teledysku. Bierzemy pod uwagę utwory: Bezludna wyspa, Tulipany i Dla Mamy.
S.: Nagranie planujemy na wiosnę, ponieważ w przed Galą klip musi być już gotowy.   Trzeba dobrze zaplanować w jaki sposób to zrobić i gdzie powstaną ujęcia.
A.: Tylko czekamy na pogodę – musi być ciepło.
R.: Chcemy jednak, by teledysk ujrzał światło dzienne już przed premierą płyty – może np. w programie My Wam to zagramy, gdzie chcielibyśmy pojawić się już z co najmniej trzema teledyskami i zaprezentować okładkę płyty.

Wkrótce dalszy ciąg wywiadu
 
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
4.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
5.
Proskauer EchoDziękuję Ci, że jesteś tu
6.
Paweł GołeckiZłoty warkocz
7.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
8.
Tim FabianZabiorę Ciebie do gwiazd
9.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
10.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
11.
StachDobry gest
12.
Mariusz KalagaLata mijają
13.
MagdaLiczi
14.
Piotr OlszewskiTy Ślązoczka, ja z Sosnowca
15.
AlinaNasz czas

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Tacie [głosujemy raz na dobę]