Aktualności wróć do listy
21.01.2024

Bernadeta Kowalska - wywiad cz.1

Rozmawiam dziś z jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych Artystek naszej Sceny – świetną Wokalistką, od niedawna Autorką piosenek, jak też Prezenterką Radiową i Telewizyjną (swoich autorskich programów)… Mowa o Bernadecie Kowalskiej.
Tym razem Bernadeta Kowalska opowiedziała Śląskim Przebojom na temat swoich aktualnych projektów muzycznych, jak też płyt, które ukazały się w ostatnich latach oraz o Członkach swojego Zespołu.
  • Od naszej ostatniej rozmowy upłynęło sporo czasu, a u Ciebie upłynęła cała epoka. Za Tobą bardzo trudny czas – niemniej na szczęście nie poddajesz się i ciągle działasz, tworzysz nowe projekty – m.in. Twój nowy Zespół Biesiadny Band „Dla Was”. Może opowiesz coś na ten temat?
B.: Powiem tylko, że to kontynuacje tego wszystkiego, co robiliśmy razem z Jurkiem. Zawsze marzyliśmy o muzyce całkiem na żywo – czyli z żywymi instrumentami. Z uwagi na to, że w naszym Zespole gdzieś właśnie żywe instrumenty miały swoje miejsce, Jurek zawsze o to dbał. Myślę, że Jurek gdzieś tam spogląda na mnie, uśmiecha się i przytakuje, że to dobrze i to co robimy jest fajne. Wrócił do mnie do Zespołu Marek Miś, za którego pomocą właściwie powstał ten Band Biesiadny „Dla Was”, bo to Jego Koledzy z Filharmonii, Muzycy, którzy po prostu zasilili ten Band. To wszystko się dzieje. Już za nami pierwsze koncerty. Ludziom bardzo się podoba, kiedy mogą zaśpiewać z nami biesiadne piosenki na żywo, widzą, że każdy instrument gra. To jeszcze bardziej podrywa Publiczność do zabawy. O to nam właśnie chodziło. 
  • To ciekawy projekt i Muzycy na najwyższym poziomie.


     
  • W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ukazały się dwie wyjątkowe płyty – rok temu krążek Ulubione, a niedawno podwójny album Najpiękniejsza nuta. Może opowiesz coś obydwu albumach – bo nie miałyśmy okazji rozmawiać o żadnym z nich…
B.: Gdy dzisiaj przypominam sobie pomysł, by wydać płytę Ulubione Bernadety Kowalskiej, to wydaje mi się, a raczej potwierdza to fakt, że gdzieś chyba mamy popisane ścieżki naszego życia. To chyba właśnie miało być takie uwieńczenie Twórczości Jurka, który wtedy jak najbardziej ochoczo przystał na ten pomysł, by wydać taką płytę… I popatrz co się stało – kolejnej płyty Jurek już się nie doczekał. Oczywiście już 3/4 albumu Najpiękniejsza nuta już zostało stworzone przez Jurka… Zbieraliśmy materiał, nie spieszyliśmy się, bo najważniejsze dla nas, to koncertować i spotykać się z Publicznością. Ale właśnie tak się stało, że tą płytę Ulubione Jurek wydał, przy kolejnej pomagał, ale gdy już przyszedł czas na jej wydanie, Jurka niestety zabrakło. Najważniejsze, że pozostał też materiał, którego nie znała Śląska Publiczność, nie znali Fani Jurka i Jego Przyjaciele. Jurek przez całe życie koncertował w świecie, uwielbiał włoskie piosenki – właśnie najnowszy album dwupłytowy, który składa się z płyty Z całego serca oraz Dla Ciebie, którą śpiewa Jurek – i w Duecie ze mną i sam. To właśnie odkrycie Jurka jako Wokalisty, który zawsze był postrzegany jako Kompozytor, Aranżer, a tutaj udało nam się te wszystkie utwory zebrać na jednym krążku. Myślę, że to jest od nas wielki medal, podziękowanie dla Jurka, dla Jego Przyjaciół, Fanów… Bo naprawdę jest za co dziękować. Jurek zostawił wspaniały skarb muzyczny, o który mam zamiar dbać, będę prezentować i – jak tylko mi zdrowie pozwoli – jak najdłużej chciałabym, aby Jego piosenki brzmiały.

  • Siłą rzeczy bardzo mocno zmienił się też skład Twojego podstawowego Zespołu, czyli Bernadeta Kowalska i Przyjaciele. Dołączyli do Ciebie m.in. Karol i Adam znani wcześniej z Zespołu Wesoła Biesiada (z którymi oczywiście już wcześniej luźniej współpracowałaś).
B.: Gdzieś tam po drodze, gdy zaczęłam kompletować, odnawiać Zespół, stanęło to przede mną i było do wykonania, zaczęłam od Pianistki. Udało mi się na kilku spotkaniach z Muzykami spotkać taką wspaniałą Dziewczynę, Pianistkę, Nauczycielkę Muzyki w Szkołach w Bytomiu i w Tarnowskich Górach w Szkole Muzycznej I-szego stopnia. Bez żadnych wątpliwości Estera podjęła tę współpracę. To bardzo fajna, kontaktowa Dziewczyna, a przede wszystkim świetny Muzyk. Tutaj też spełnia rolę podstawowego brzmienia, jeśli chodzi o Band Biesiadny. Po prostu zagra to, co trzeba zagrać. Kolejny raz powiem, że Jurek siedząc gdzieś u góry, przytakuje, że to był dobry ruch. Jeżeli chodzi o Karola i Adama, to słyszeli, że kompletuje się Zespół, mieli w głowie już poczynione plany, zgłosili się na rozmowę, w temacie, czy mogliby dołączyć do naszego Zespołu. Myślę, że nie miałam się nad czym zastanawiać, tym bardziej że tak naprawdę pracowaliśmy z sobą 15 lat – bo tyle lat już trwa nasz program mikołajowy, który realizujemy dla dzieci, tak więc znaliśmy się, potrafiliśmy na scenie razem pracować. Po paru rozmowach stwierdziłam, że możemy oczywiście spróbować. Na razie jest dobrze, Karol i Adam przyswajają sobie materiał – trochę tego jest, bo są m.in. piosenki, które śpiewał Jurek, które śpiewał Robert, które czekają na nowe wykonania. Myślę, że sobie z tym poradzimy. Przed nami jeszcze dużo pracy – mimo, że są koncerty, nie możemy zwalniać. Mamy próby, na których ciągle szlifujemy, by idąc na koncert, było to w 100% profesjonalne wykonanie. Do tego ciągle zmierzam.


c.d.n.

Kto ma Urodziny w lutym?
Kto ma Urodziny w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
StachLusia
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Golden MixTańczę dla Ciebie
7.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
8.
Karolina TrelaSercy robi bum
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
Edek SikoraNiebieskie łąki
11.
Beata MańkowskaKochaj i tańcz
12.
Aneta i NorbertTulipany z Amsterdamu
13.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Duet KaroPowiedz mi

Sonda

Wybierz Przebój 2023 Roku - FINAŁ [głosujemy raz na dobę]