Aktualności wróć do listy
19.06.2022

Dominika i Janusz Żyłka - wywiad cz.2

Po bardzo, bardzo długiej przerwie wracamy do naszej rozmowy z popularnym i lubianym Duetem Rodzinnym, tworzonym przez Ojca i Córkę – Dominiką i Januszem Żyłka.
Tym razem Dominika i Janusz opowiedzieli Śląskim Przebojom o początkach swojej muzycznej drogi, o tym skąd wziął się pomysł na Zespół Rodzinny oraz o tym jak układa się współpraca Ojca i Córki…
  • Panie Januszu, jakie były początki Pana muzycznej drogi? O ile pamiętam, w Pana Rodzinie tradycje muzyczne są bardzo ważne – z muzyką związany jest też Pana Brat, z którym nawet nagrał Pan kilka płyt religijnych…
J.: Śpiewaliśmy i do teraz śpiewamy rodzinnie kiedy się spotykamy. Mój brat jest franciszkaninem. Nazywa się Cherubin. Jeździ po całej Polsce ze swoją „siostrą” gitarą i głosząc rekolekcje często śpiewa. Dla mnie samego nieocenioną pomocą z obyciem z mikrofonem, a w konsekwencji kiedyś w nieznanej jeszcze wtedy przyszłości była możliwość śpiewania jako dziecko psalmów w kościele. Tłumy wiernych w kościołach przede mną i ja ledwie widoczny zza ambonki. To były chwile, które wspominam do dziś. Dały mi wiele odwagi, ale już wtedy potężnej dawki radości i pokochania muzyki, śpiewu.
  • Czy gracie również na jakiś instrumentach muzycznych?
Dominika ŻyłkaD.: Ja uczyłam się na pianinie i gitarze. Niestety, tak to jest , że dzieci zaprzątają wiele czasu i trzeba to było obecnie odłożyć na bok. A wiadomo, że instrument potrzebuje codzienności, ćwiczenia. Z pewnością kiedyś do tego wrócę. Tata jest organistą od przeszło 40-u lat. Oprócz tego gra na pianinie, saksofonie, klarnecie, gitarze i akordeonie.
  • Skąd wziął się pomysł na stworzenie Duetu rodzinnego?
Janusz ŻyłkaJ.: Kiedy zacząłem komponować i koncertować musiałem sam zapełniać scenę. Dawałem sobie radę. [uśmiech] I wpadł mi oto pomysł do głowy, że przecież tam gdzieś ta moja mała córeczka śpiewała z powodzeniem w konkursach kolędowych i innych. Duet rodzinny? To jak w domu. [śmiech] Początki nie były łatwe, ale z czasem fajnie się wszystko poukładało. Dzisiaj powtarzam Dominice, że to ja jestem na scenie tylko malutkim dodatkiem do Niej. Ona mówi, że jest odwrotnie. I tak oto się uzupełniamy.
  • Od wielu lat występujecie razem i sprawiacie wrażenie bardzo zgodnego Duetu. Czy czasami jednak pojawiają się konflikty lub różnice zdań?
J.: Nie ma twórczości bez odmiennych zdań. Dzięki Bogu one występują. Ostatecznie wpływają na kształt kompozycji, teksty, plany koncertowe. Daleko nam jednak od konfliktów. Różnice zdań owszem, ale bez konfliktów.
  • A jak układa się współpraca na linii Ojciec-Córka?
D.: Nie da się opisać jak cudowne są te wszystkie chwile, które przeżyliśmy i daj Boże dalej będziemy przeżywać razem. Koncerty,  wspólne wyjazdy. Wiele rozmów z Tatą sam na sam.  Jest mi nie tylko Tatą, ale także moim najlepszym Przyjacielem.
Dominika i Janusz Żyłka
 
  • Dominiko, jesteś Mamą dwójki Dzieci, masz z pewnością mnóstwo obowiązków. Jak udaje Ci się to godzić ze śpiewaniem?
D.: Nie ukrywam, że gdybyśmy mieli występować w roku 2020, to byłby dla mnie spory problem. Wiem, że Tata miał przygotowane rozwiązanie i na tamten czas. Przyszła pandemia i alternatywne rozwiązanie nie musiało wchodzić w życie. Dzisiaj jestem zwarta i gotowa [śmiech] i z utęsknieniem oczekuję na występy.


c.d.n.

 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]