Aktualności wróć do listy
12.06.2022

Ewa Czajka - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z Artystką z Wielkopolski, która jest obecna na Śląskiej Scenie od kilku lat, a Jej piosenki cieszą się sporą sympatią naszej Widowni – mowa o Ewie Czajce.
Tym razem Ewa Czajka opowiedziała Śląskim Przebojom o swojej pracy zawodowej, o początkach swojej muzycznej drogi, jak też o swoich teledyskach i pomysłach na nie.
  • O ile wiem, na co dzień, poza zajmowaniem się muzyką, pracuje Pani zawodowo… To chyba branża nieco pokrewna do muzyki?
E.: Tak muzyka przeplata się u mnie z pracą zawodową, a raczej z nią się zazębia – ponieważ łączę rolę wykonawcy z funkcją organizatora koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Czasami czuję się też jak reżyser ponieważ realizuję również przedstawienia muzyczne z dorosłymi, zajęcia wokalne z seniorami i – jeszcze do niedawna – zajęcia wokalno taneczne dla młodzieży. Bardzo lubię pracować z ludźmi, rozwijać wśród młodzieży artystyczne talenty, szczególnie cenię sobie pracę z seniorami, ponieważ to grupy otwartych na wszelkie propozycje, serdecznych ludzi, z którymi śpiewamy śląskie szlagiery. [uśmiech]
  • A jak zaczęła się Pani przygoda z muzyką?
Ewa Czajka - koncert LSS Szlagierowo.plE.: Muzyka jest motywem przewodnim całego mojego życia. Wywodzę się z Rodziny muzykującej. Mój Pradziadek grał w kapeli ludowej na skrzypcach. W domu przy okazji rodzinnych spotkań zawsze śpiewano… ja też od najmłodszych lat chciałam śpiewać i występować. Moja babcia miała w domu ogromną starą  szafę, zawsze kiedy była zajęta, wyjmowałam z niej jej suknie i czarne lakierowane szpilki, stawałam przed dużym kryształowym lustrem i do niego występowałam. Mogę więc powiedzieć, że takie były początki. Natomiast poważnie rzecz biorąc pierwsze szlify i koncerty pojawiły się w momencie kiedy zostałam członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Wielkopolska”. To był piękny okres w moim życiu, ponieważ mieliśmy jako jeszcze amatorzy wspaniałych nauczycieli wokalu, którzy przez ćwiczenia i pracę nad głosem nauczyli nas warsztatu. Tam też nauczyłam się tańczyć, z czasem  uzyskałam dyplom instruktora-choreografa tańca ludowego. Ta szkoła była nie tylko lekcją szeroko pojętej muzyki, ale również szkołą życia, która zadecydowała już konkretnie o tym, czym będę się zajmowała w życiu. Potem ukończyłam Studium Piosenkarskie w Poznaniu i występowałam jako wokalistka, śpiewając popularny repertuar coverowy solo jak i w różnych zespołach muzycznych.
  • Pani teledyski są interesujące i dopracowane, często zawierają elementy fabuły. Kto odpowiada za ich koncepcję?
E.: Teledyski to fantastyczna sprawa, początki ich nagrywania – jak wszystkie – były różne. Dziś z perspektywy czasu wiele rzeczy zrobiłabym inaczej, ale przy pracy nad każdym z nich obserwowałam jak pracuje kamera, jak można wykorzystać jej możliwości, dlatego przy kolejnych produkcjach łatwiej jest pracować, a nawet eksperymentować w celu osiągnięcia efektów. Scenariusze rodzą się właściwie w mojej głowie już na etapie pisania tekstów, więc całość przygotowuję sama, kiedy wiem jaką historię chce opowiedzieć szukam fajnych miejsc na plenery, których jest u nas sporo. Tak jak już wspomniałam wcześniej, w teledyskach również staję się reżyserem, dbam o artystów, rekwizyty  i scenografie. Bardzo pomocni w produkcjach są też moi przyjaciele, przeważnie byli  członkowie naszego zespołu ludowego, z którymi utrzymujemy kontakty i którzy bardzo chętnie uczestniczą w nagraniach. Teledyski to dla mnie nowa przygoda, którą z przyjemnością realizuję.


c.d.n.

 
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
4.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
5.
Proskauer EchoDziękuję Ci, że jesteś tu
6.
Paweł GołeckiZłoty warkocz
7.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
8.
Tim FabianZabiorę Ciebie do gwiazd
9.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
10.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
11.
StachDobry gest
12.
Mariusz KalagaLata mijają
13.
MagdaLiczi
14.
Piotr OlszewskiTy Ślązoczka, ja z Sosnowca
15.
AlinaNasz czas

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Tacie [głosujemy raz na dobę]