Aktualności wróć do listy
25.07.2019

Mariusz Masiarek - wywiad cz.1

Rozmawiam dziś z Dyrektorem Programowym Radia Katowice, a zarazem popularnym i lubianym Prezenterem tejże Stacji Radiowej – Dyrektorem Mariuszem Masiarkiem.
Na początek Dyrektor Mariusz Masiarek opowiedział o początkach swej współpracy z Radiem Katowice, jak też swej przygody z dziennikarstwem, o tym co w Radio Katowice przygotowało na czas wakacji, jak też o audycjach Radia Katowice ukierunkowanych na Śląsk, tradycje i kulturę Regionu…
  • Od wielu lat jest Pan związany z Radiem Katowice… Jak zaczęła się Pana współpraca z tą Rozgłośnią?
M.: Współpraca z Radiem Katowice zaczęła się jeszcze na studiach – kilkadziesiąt lat temu. Studia to moment, gdy szuka się swojej własnej drogi. Moją drogę skierowałem właśnie tutaj – do Radia Katowice, na Ligonia 29, ponieważ była to największa oraz najlepsza (i taką pozostała do tej pory) rozgłośnia w naszym regionie. Studiowałem na Uniwersytecie Śląskim, więc daleko nie było.
Przygodę z Radiem postanowiłem rozpocząć właśnie na studiach, po nich wykrystalizowała się… i trwa do dzisiaj – z dosyć znaczącą przerwą, kiedy postanowiłem zerwać z pracą w mediach i zająłem się czymś zupełnie innym.
Radio Katowice
 
  • A jak w ogóle zaczęła się Pana przygoda z Dziennikarstwem?
M.: Decyzja o pójściu na studia dziennikarskie i rozpoczęciu tej przygody pojawiła się w szkole średniej. Natomiast czymś, co od zawsze pochłaniało mój wolny czas, co sprawiało mi ogromną przyjemność – było słuchanie muzyki. Od muzyki do radia jest bardzo blisko… Tak więc udało mi się – przez całe życie pracuję jako osoba, która zajmuje się w jakimś stopniu muzyką. Oczywiście na początku były to reporterskie materiały, później była kwestia związana z przygotowaniem muzyki, następnie prezentacja jej na antenie, lista przebojów… Generalnie od tej strony muzycznej moja przygoda z Radiem trwała i pewnie przez jakiś czas trwać będzie, choć teraz w zupełnie innej roli.
  • Jest Pan Dyrektorem Radia, ale też prowadzi Pan czasami audycje na Antenie Radiowej… Jak udaje się Panu pogodzić obowiązki?
M.: Tak. Bardzo cieszę się, że mam taką możliwość – przede wszystkim przyjemność… Dla mnie zawsze będzie zaszczytem móc coś powiedzieć dla Radiosłuchaczy. Cieszę się, że to się jeszcze udaje – choć z trudem. Obecnie to raczej już okazjonalne wystąpienie na antenie. Niemniej zawsze jest to dla mnie największe święto – spotkanie ze Słuchaczem, możliwość przekazania czegoś, co spowoduje jakiś rodzaj emocji u Niego, jest uczuciem niezwykle cennym. A jeśli jest to np. poranek, czy audycja w ciągu dnia, to tym bardziej – jeśli uda się wywołać uśmiech czy pozytywną energię u Słuchacza… o to właśnie chodzi – by Człowiek, który jest po drugiej stronie odbiornika z przyjemnością słuchał tego, co do niego mówimy, co gramy i został z nami, czyli z Radiem Katowice każdego dnia przez cały dzień.
Mariusz Masiarek
  • Przygotowaliście dla Waszych Słuchaczy sporo niespodzianek oraz atrakcji na czas wakacji… Czy może Pan już coś opowiedzieć?
M.: Oczywiście. 22. czerwca rozpoczęliśmy Odlotowe Lato z Radiem Katowice. Ten cały rok jest połączony z hasłem z naszego kalendarza – Odlotowy kalendarz Radia Katowice – który dostał nawet nagrodę na międzynarodowym konkursie, projekt tego kalendarza został wymyślony i zrealizowany przez Profesora Romana Kalarusa z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To hasło jest na tyle pojemne, łączy w sobie wiele rzeczy, które mogą być odlotowe, które mogą spowodować, że coś jest niezwykłe. A takie są też wakacje, tak że postanowiliśmy wykorzystać to hasło także latem, cale pasma programowe nazywając w ten sposób – Odlotowe Lato z Radiem Katowice. Przez całe wakacje ten program będzie takim programem, który pokaże województwo śląskie z różnych stron. Przez 10 sobót będziemy gościć w 10 wybranych miejscowościach, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, razem będziemy prezentować co tam jest ciekawego. A przez całe wakacje będziemy zaglądać w różne najmniejsze zakątki, całego województwa, zwykle tam, gdzie na co dzień nie docierają reporterzy, z uwagi na to, że skupia się to w centrum aglomeracji, albo w dużych miastach – w Bielsku, czy w Częstochowie. Mamy ambicje dotrzeć w różne małe miejsca, i proszę być z nami, bo będzie troszkę niespodzianek. Nie chciałbym wszystkiego zdradzać, ale na pewno będzie taka sytuacja, że będą Państwo mogli współtworzyć ten program.
  • Radio Katowice jest najstarszą Rozgłośnią w Regionie, ale właściwie też jedną z najstarszych w Polsce. Ogromną wagę przykładacie do spraw związanych z naszym Regionem – bieżących wydarzeń, informacji, ale też kultury, historii, tradycji… W soboty i niedziele szczególnie dużo uwagi poświęcacie śląskim tradycjom, jak też naszej gwarze… - mam na myśli audycje na częstotliwości aglomeracyjnej, ale też głównej.
Radio KatowiceM.: Jak słusznie Pani zauważyła to jest jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce, a nawet w Europie. Po pierwsze element tego skąd jesteśmy jest nierozerwalnie związany z historią tego regionu. Po drugie – to o czym my mówimy, jest zawsze nierozerwalnie związane z tematyką śląską, choć nadajemy obecnie na teren całego województwa śląskiego, które jest zdecydowanie szersze. W związku z tym w naszym programie aktualnie staramy się przekazywać możliwie szeroką panoramę tego, co dzieje się w całym województwie śląskim. Oczywiście mamy siedzibę w Katowicach, jesteśmy w aglomeracji śląskiej, i ta część naszych Słuchaczy zawsze nas będzie kojarzyła z tą historią, która została rozpoczęta jeszcze za czasów Stanisława Ligonia i była kontynuowana przez te wszystkie lata. Czyli tematyka – audycji dotyczących Śląska, czy wręcz po śląsku. To ma różne oblicze, na przestrzeni lat zmieniało się – były różne programy. Są takie, które trwały bardzo długo, są takie, które pojawiały się tylko na chwilę, są takie, które proponowane są z przymrużeniem oka, generalnie staramy się, aby zawsze ta Śląska Fala płynęła z Ligonia (oczywiście w różnych formach – dopasowanych do rzeczywistości, w której jesteśmy, do czasów, które się zmieniają), żeby zawsze płynęła i budziła zainteresowanie naszych Słuchaczy.

Wkrótce dalszy ciąg wywiadu
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]