Aktualności wróć do listy
05.06.2022

Piotr Herdzina - wywiad cz.1

Rozmawiam dziś z popularnym Artystą naszej Sceny – Wokalistą, czasami Kompozytorem i Autorem tekstów, z zamiłowania Perkusistą, mającym na koncie 2 krążki… a przy okazji zapracowanym Biznesmanem, czyli z Piotrem Herdziną.
Na początek Piotrek opowiedział nam, co wydarzyło się u Niego od naszego ostatniego wywiadu, o swoich nowych (powstających) piosenkach, jak też o organizowanych przez siebie wydarzeniach…
  • Od naszej ostatniej rozmowy upłynęło naprawdę sporo czasu. Wiele się u Ciebie wydarzyło – między innymi wydałeś płytę, która ma już kilka lat…
P.: Krążek powstał około 2-2,5 roku temu. Już zapowiada się kolejny, choć jeszcze nie mam przygotowanego do końca materiału. Brakuje mi jeszcze jakiś 2-3 utworów, by stworzyć nową płytę. Tamta płyta jest znana Słuchaczom i Widzom, ma swój klimat. Nie wiem, jak się będzie nazywać trzecia płyta, druga nosiła tytuł Ja jestem Piotr – i tam dokładnie jest o mnie. Pierwsza płyta nosiła tytuł Mój Świat. Wszystkim tym utworom towarzyszyły klimaty życia codziennego. Jeśli ktoś mógł wsłuchać się w słowa tych utworów, stwierdzał, że piosenka mogła być o mnie, ale też o tobie – jak to się mówi.
  • Przez cały czas w Twoich utworach – o czym rozmawialiśmy już w poprzednim wywiadzie – teksty odgrywają bardzo istotną rolę, są przemyślane, bardzo życiowe. Rozumiem, że w kolejnych utworach, które będą się pojawiały, to nie ulegnie zmianie?
Piotr HerdzinaP.: Nie ulegnie. Poza tym mam niespodziankę, która może lada dzień wypłynąć. Jest to utwór, który nawiązuje do aktualnych czasów, do tego co się dzieje na świecie, wokół nas, nawiązuje do sytuacji, w której ludzie mają problemy, cierpią, muszą walczyć w swoim życiu. Ta piosenka ma bardziej klimat duchowy. Ukaże się w niedługim czasie. Z pewnością będzie udostępniona w mediach i na Facebooku oraz różnych portalach. Tak więc zapraszam do słuchania tego utworu. 
  • Sytuacja na rynku jest bardzo trudna. Czas pandemii raczej bardzo utrudnił promocję Twojej drugiej płyty. Rozumiem jednak, że pomimo przeciwności losu próbujesz coś działać z koncertami?
P.: Tak. Koncerty odbywają się przez cały czas. Odbywają się tutaj na miejscu – w Swojskim Jadle u Łysego – poza tym jeszcze w różnych domach kultury i obiektach.
  • Troszkę już zdradziłeś o płycie oraz nowej piosence, ale jakie są Twoje artystyczne plany na najbliższą przyszłość? Może planujesz jakiś nowy teledysk?
P.: Właśnie chcę stworzyć nowy teledysk do piosenki, o której wcześniej wspomniałem – to piosenka o klimacie duchowym, by zachęcić ludzi do życia i do bycia na co dzień. Do niej właśnie powstanie teledysk, który będzie w tym klimacie, co utwór. Nie mogę zdradzać tytułu, ponieważ jest to niespodzianka dla Widzów, dla Słuchaczy, dla moich Fanów, dla wszystkich Znajomych. Dajmy więc temu czas, życie pokaże, czy jest to utwór godny uwagi.
  • Od pewnego czasu w Twojej Restauracji odbywają się ciekawe kameralne imprezy z udziałem Ciebie i innych Artystów. Skąd pomysł na nie? Może opowiesz nieco na ich temat?
P.: Pomysł wynikł z tego, że w wyniku pandemii byliśmy ograniczeniu w organizowaniu dużych, masowych imprez. Moja restauracja jest obiektem kameralnym, docelowo na imprezie, koncercie przebywa tu około 50-60 osób. Staram się zapraszać moich znajomych Artystów – wiadomo, że wtedy koszt koncertu jest troszkę mniejszy, Artysta nie pobiera takiej gaży jak normalnie. Wydarzenie odbywa się cyklicznie, imprezy są ciekawe, zawsze mamy pełną frekwencję, ponieważ tworzy się grupa kameralna stałych Gości i Klientów, którzy wiedzą, że impreza ma się odbyć. W niedawnym czasie miałem imprezę z Grzegorzem Poloczkiem, wcześniej m.in. z Beatą Mańkowską. Była tu też Bernadeta Kowalska, był Jacek Silski, była Inga Papkala… Ja zawsze jestem gospodarzem, z mojej strony zawsze są wykonywane jakieś utwory, ale zapraszam tzw. Główną Gwiazdę, która prezentuje i wykonuje koncert w danym dniu.
  • Rozumiem, czyli są to bardzo fajne i pomysłowe imprezy, a ich kameralny charakter można uznać za ich atut.

    Piotr Herdzina z Zespołem
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]