Aktualności wróć do listy
01.11.2018

Wspominamy tych, których już z nami nie ma – Mirosław Breguła

W te dni szczególnie często wracamy pamięcią do tych, których już nie ma z nami, których znaliśmy, ceniliśmy, którzy w jakiś sposób – choćby przez swoją Twórczość – wywarli wpływ na nasze życie. Taką osobą dla wielu z nas z pewnością był zmarły 11. lat temu Lider Zespołu Universe – Mirosław Breguła.
Mirosław Breguła – wyjątkowo utalentowany i wrażliwy Muzyk, Wokalista, Instrumentalista, Kompozytor, Autor tekstów oraz współzałożyciel legendarnego Zespołu Universe. Śmiało można powiedzieć, że legenda polskiej Sceny Muzycznej. Zmarł tragicznie już 11. lat temu, niemniej do tej pory Jego muzyka i Twórczość odgrywa ogromną rolę w naszej kulturze popularnej, stanowi powód do dumy dla mieszkańców naszego regionu…
Mirosław Breguła (1964-2007) urodził się w Świętochłowicach, niemniej większą część życia spędził w Chorzowie, z którym to miastem był bardzo związany. W październiku 1981 roku wraz z Henrykiem Czichem postanowili wspólnie rozpocząć muzyczną przygodę, której ostatecznym efektem był Zespół, który stanowi do tej pory jedną z najpopularniejszych Grup muzycznych w Polsce. Mowa o Zespole Universe. Zespół pierwszy oficjalny występ odbył w 1982 roku. Co ciekawe Zespół początkowo funkcjonował bez nazwy, a swe charakterystyczne miano zawdzięcza fascynacji Mirka Breguły Zespołem The Beatles (przebój Across The Universe), a zarazem romantycznej tematyce piosenek.
Zespół od początku zdobył sobie ogromną grupę Fanów, odnosił liczne sukcesy – m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Co ciekawe (z przyczyn niezależnych od Zespołu) pierwsze płyty Zespołu ukazały się dopiero na początku lat 90’, kiedy to przyszedł czas na kolejne sukcesy Zespołu (wygrane na Festiwalach, jak też w plebiscytach radiowych i telewizyjnych). Zespół miał okazję koncertować na wielu Scenach Europy, jak też w Stanach Zjednoczonych.
Mirosław Breguła jest autorem tekstów, jak też kompozytorem większości piosenek Zespołu Universe (choć na kształt całej Twórczości Zespołu wpływ ma też Henryk Czich). Mirosław Breguła ponadto wydał też w 2001 roku solową płytę, jednocześnie kontynuując pracę z Zespołem Universe.
Zespół Universe ma na swoim koncie niezliczone hity, takie jak: Mr Lenon, Wołanie przez ciszę, Tacy byliśmy, W perły zmienić deszcz, Nie wiem, czy to miłość, Daj mi wreszcie święty spokój, Głupia żaba Do historii polskiej muzyki przeszedł też duet z Beatą Kozidrak - piosenka Tyle chciałem Ci dać.
Teksty i kompozycje Mirosława Breguły były bardzo charakterystyczne – poetyckie, ale też życiowe, osobiste, niemal każdy odbiorca był w stanie odnieść je do własnego życia. Często przewija się w nich wątek miłości (wielokrotnie nie do końca szczęśliwej), ale też przemijania. Niezaprzeczalnie Mirosław Breguła należał do najwrażliwszych Artystów, jacy tworzyli na naszym rynku.
Prywatne życie Mirosława Breguły od najmłodszych lat nie należało do łatwych (jako chłopiec stracił Matkę, w dorosłym życiu przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, jak też problemami zdrowotnymi).
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
5.
StachSłona łza
6.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
7.
Tim FabianMój Aniele
8.
Michalina StarostaIskierka
9.
A to myŻycia rejs
10.
Darek NowickiŻółte tulipany
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Ania MatuszczykTwój wyjątkowy dzień
13.
Teresa WernerCzas na szczęście
14.
Blue PartySentymentalny spacer pośród gwiazd
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy