Aktualności wróć do listy
29.03.2021

Bardzo smutna wiadomość: zmarł Lucjan Czerny

Z wielką przykrością, po raz kolejny zmuszeni jesteśmy przekazać bardzo przykrą wiadomość – zmarł Lucek Czerny. Artysta był prawdziwą legendą naszej regionalnej kultury i sceny.
Lucek Czerny był niezwykle wszechstronnym Artystą – Kabareciarzem, Radiowcem, Wokalistą, Wodzirejem, Konferansjerem, Aktorem, Tekściarzem. Artysta pochodził z Katowic – i z tym miastem był szczególnie związany. Kształcił się m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej oraz Szkole Baletowej, występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na scenie był aktywny przez 45 lat, wnosząc ogromny wkład w naszą kulturę i kształt naszej sceny. Współpracował z licznymi mediami naszego Regionu – w tym z Telewizją Katowice, Radiem Piekary. Był pomysłodawcą i współprowadzącym audycji Gościniec Śląski. Na przestrzeni lat Lucek Czerny został wyróżniony licznymi nagrodami i wyróżnieniami (w tym Hanysem i Kamratem Ślonskij Godki). Za zasługi na rzecz rozwoju szkół, placówek oświatowo-wychowawczych oraz promowanie młodych talentów, artysta został nagrodzony w 2000 roku Odznaką Honorową Ministra Edukacji Narodowej Za Zasługi dla Oświaty.
Lucek Czerny - Godomy po Ślonsku
Artysta miał ogromne zasługi dla krzewienia i szerzenia śląskiej kultury, tradycji i gwary. Lucek Czerny chętnie współpracował z innymi Artystami – m.in. z Ireneuszem Dudkiem, Krzysztofem Krawczykiem, Gangiem Marcela, Mariuszem Kalagą i wieloma innymi Artystami, znanymi z naszej Sceny (miał okazję występować na scenie m.in. podczas jubileuszów Andrzeja Afanasjewa, czy Karpowicz Family, współpracował też m.in. z Mariuszem Rosnowskim).Lucek Czerny
Artysta wydał kilka płyt – sięgał zarówno po tradycyjne piosenki śląskie, jak też po utwory autorskie. Wśród przebojów Lucka Czernego można wspomnieć: Dwie piękne róże, Starzyk, Ziemio ojczysta, Tango dla Ani.
Składamy serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie oraz Bliskim Lucka Czernego.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]