Aktualności wróć do listy
20.02.2021

Mirosław Jędrowski

Wokalista, autor tekstów obecny na rynku muzycznym od 1996 roku. Mirkowi na scenie towarzyszy spory zespół. W pełnym składzie: Mirek Jędrowski – wokalista, Bożena Jędrowska – tancerka, Jolanta Krawczyk – tancerka, Ewa Kapała – wokalistka, Stefan Ryłko – klawiszowiec,  Jarosław „Kwinto” Podhorski – trębacz, wodzirej, Robert Szafraniec – wodzirej, kabareciarz. Grupa w zależności od okoliczności występuje czasami w okrojonym składzie (Mirek z żoną Bożeną oraz Jolą).  
Wraz ze swoim zespołem wydał już kilkanaście wydawnictw (płyt i kaset). Nagrał też kilkanaście bardzo zróżnicowanych teledysków. Jest autorem zdecydowanej większości tekstów śpiewanych przez siebie piosenek, jak też kompozytorem niektórych melodii. Kompozytorem oraz aranżerem większości piosenek jest klawiszowiec zespołu – Stefan Ryłko.
Mirosław Jędrowski pochodzi z Chorzowa. Swoją karierę muzyczną rozpoczął jako nastolatek – w młodzieżowym zespole jako perkusista, następnie założył własną grupę „Ramaband”, w której był wokalistą i perkusistą. W wojsku był członkiem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych (gdzie grała na instrumentach perkusyjnych i werblach) oraz był równolegle wokalistą wojskowego bigbandu. W latach 1993-1996 występował z zespołem „Mniejsza oto” z Chorzowa (wokalista, wodzirej, tekściarz i kompozytor).
Warto wspomnieć, że Mirek Jędrowski jest też autorem tekstów piosenek wykonywanych przez innych rodzimych artystów – napisał m.in. sporą część tekstów piosenek znajdujących się na kolejnych płytach projektu Szlagier Maszyna (śpiewał też na kilku płytach).
Wokalista śpiewa w gwarze śląskiej oraz języku literackim. Często podkreśla swój związek ze Śląskiem, zaangażowany jest w akcje związane z promowaniem gwary śląskiej. Jest laureatem Licznych nagród: „Hanys” w 2007 roku, Medal im: Teodora Kalidego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, Nagroda publiczności 2009 Tygodnia Kultury Śląskiej, 2-krotnie (2010-11) wyróżnienia na Festiwalu Piosenki Śląskiej.
W repertuarze Mirka Jędrowskiego są piosenki w stylu biesiadnym, tanecznym, romantyczne ballady, refleksyjne melodie. Wyraźne są inspiracje muzyką z innych krajów – zarówno południowoeuropejską, jak też np. irlandzką. Artysta śpiewa o rodzinie, miłości, życiu codziennym, przemijaniu, ale też radości życia. Część tekstów jest bardzo humorystyczna i dowcipna, kilka skłania do refleksji.
Artysta cieszy się od wielu lat niesłabnącą popularnością w regionalnych stacjach radiowych oraz telewizyjnych, jak też telewizji TVS. Jego piosenki odnoszą duże sukcesy w listach przebojów (w tym „Diamencik” Śląskiej Listy Przebojów Radio Piekary, czy liczne sukcesy w telewizyjnej Liście Śląskich Szlagierów – w której został m.in. Artystą 400-wydania LŚS; teledysk 2014 roku: Słodka chwila; Wykonawca Roku 2015 Listy Śląskich Szlagierów), często pojawiają się w koncertach życzeń. W 2014 roku zespół Mirka świętował swoje 20-lecie. Pod koniec 2015 roku został zrealizowany telewizyjny koncert promujący kolejną płytę artysty. W 2019 roku odbył się telewizyjny koncert z Okazji 25-lecia pracy Scenicznej Mirosława Jędrowskiego.
Mirosław Jędrowski chętnie współpracuje też z innymi Artystami. Pod koniec 2017 roku we współpracy z Zespołem Happy Folk stworzył projekt Biesiadella SHOW – w ramach którego powstało kilka wspólnych piosenek, jak też bogaty program sceniczny, oparty na pomyśle wyjścia Artystów do widowni (nisko osadzona scena otoczona Widownią). Artysta nagrał też z innymi Artystami piosenkę Do Ustronia Jedziemy (Blue Party, Michalina Starosta).
Występy artysty, często utrzymane w klimacie biesiady, przeplatane są elementami kabaretowymi. Wszystkie występy artysty utrzymane są w niezwykle pogodnej atmosferze. Zapoczątkował „Biesiadę w Swojskim Klimacie”, co zapoczątkowało „Żelazny Babski Comber” (cykl imprez dla Pań w DK Batory).
Artysta wraz zespołem chętnie uczestniczy w różnorodnych imprezach charytatywnych.
Do największych przebojów artysty należą m.in.: Nasza klasa S, Żółto-niebieski Śląsk, Złotooki sen, Siedem pereł, Słodka chwila, Fajno Teściowo, Mamo Ty serce mi dosz, Do solynizanta, Opa na harleyu, Bydzie Ci pszoła, Nigdy nie widzisz moich łez, Zaprowadź mnie do bram miłości, Nojlepiej przeżyj swoje życie.
 
Dyskografia:
  • Dej mi dziubka (kaseta – 1996)
  • Mamo, Ty serce mi dosz (kaseta – 1996)
  • Serduszko momy jedno (kaseta – 1997)
  • Serce wciąż bije (1998)
  • Wróć do śląskiej ziemi (1999)
  • Złote przeboje
  • Jo tak to widza (2001)
  • Póki świyci u Ponboczka lampka (2005)
  • … to już 10 lat… (2007)
  • Śląskie biesiadowanie z Mirkiem Jędrowskim
  • Boże dziękuję (2009/2010)
  • Słodkie słowa (2014)
  • Życie jak cztery pory roku (2014)
  • Babski comber show (2015)
  • Śpiywom Aniołku Tobie (2015)
  • Combermiszung 2018. Rejs Statkiem Batory
  • Show Hit vol.1 (2019)

 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]