Aktualności wróć do listy
29.04.2020

Szlagier Maszyna

Zespół muzyczny założony w 1999 roku. Grupa obecnie występuje w składzie: Adam Niesobski – wokalista, Jan Swoboda – gitara, mandolina, Agata i Aleksandra – Wokalistki.
Komplikacje z nazwą zespołu wiążą się z faktem, iż początkowo „Szlagier Maszyna” nie była nazwą określonej grupy muzycznej, a projektu muzycznego (początkowo 1 płyta z muzyką taneczną), w którym brali udział różni artyści związani ze śląską sceną muzyczną (aczkolwiek od początku głównymi wykonawcami byli artyści kojarzeni obecnie z zespołem Kumpliki / Szlagier Maszyna), oprócz Adama, Jana, Marzeny i Alicji, udział w nagraniach projektu brali m.in.: Jacek Kierok, Mirosław Jędrowski, Francik i Dwa Fyniki, Jerzy Cnota (charakterystyczny narrator na kilku płytach), Jacek Silski. Charakterystyczną cechą projektu były wiązanki kilkunastu przebojów z zabawnymi tekstami.
Grupa rozpoczęła w składzie 3 osobowym (Adam Niesobski, Jan Swoboda, Rafał Wilczek), jako zespół Kumpliki. Po wyjeździe jednego z członków grupy zagranicę, zespół został przebudowany – najpierw do zespołu dołączyła Marzena Mikołajczyk (obecnie Woźniak) – która występowała w chórkach od początku projektu „Szlagier maszyna”, ale do zespołu Kumpliki dołączyła dopiero po nagraniu drugiej płyty, następnie (w 2001) Alicja Cedziło. Od 2018 roku Marzena Woźniak i Alicja Cedziło zakończyły współpracę z Zespołem. Nowymi Wokalistkami zostały Córki Adama Niesobskiego – Aleksandra i Agata. Z uwagi na fakt, że członkowie zespołu Kumpliki byli głównymi wykonawcami w projekcie i byli bardziej kojarzeni z nazwą „Szlagier Maszyna”, zespół ostatecznie został przy tej nazwie.
Adam Niesobski pochodzi z Kędzierzyna-Koźla, ukończył szkołę muzyczną, gra na akordeonie, obecnie jest organistą w kościele. Jan Swoboda (również z Kędzierzyna-Koźla) gra na instrumentach strunowych szarpanych – jest samoukiem. Marzena Woźniak (z Chorzowa) ukończyła szkołę muzyczną, gra na skrzypcach, śpiewa, jest instruktorką muzyki – śpiewu – w Zespole Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”. Alicja Cedziło (z Chorzowa; siostra Marzeny) chodziła do szkoły muzycznej (uczyła się gry na skrzypcach oraz flecie poprzecznym), obecnie studiuje rytmikę, w zespole gra na tamburynie, tańczy, jest wokalistką; ponadto jest instruktorką tańca ludowego w domu kultury (w Zespole Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”). Zespół czasami występuje w składzie rozszerzonym z Erwinem Rudym – basistą. Erwin ukończył akademię muzyczną, jest obecnie nauczycielem w szkole muzycznej.
Obecnie autorami tekstów zespołu są jego członkowie – głównie Adam Niesobski oraz Jan Swoboda. Na początku działalności (w ramach projektu „Szlagier Maszyna”), oprócz członków grupy (szczególnie Adama Niesobskiego), wiele tekstów zostało napisanych przez Mirka Jędrowskiego, Stefana Ryłko czy Andrzeja „Tolusia” Skupińskiego, Eugeniusza Kanioka. Pod względem kompozycji zespół współpracuje m.in. z Aleksandrem Woźniakiem.
Zespół wydał 17 płyt (4 jako zespół Kumpliki, 11 jako projekt Szlagier Maszyna, z czego dwie podwójne).
Zespół nagrał już kilkanaście płyt, ma na koncie kilka teledysków.
Zespół koncertuje w całej Polsce, jak też w Niemczech oraz 3-krotnie w Hiszpanii.
Piosenki grupy regularnie goszczą na antenach regionalnych stacji radiowych oraz telewizyjnych, jak też telewizji TVS. Piosenki zespołu odnosiły też sukcesy w radiowych i telewizyjnych listach przebojów, jak Lista Śląskich Szlagierów czy Lista Szlagierów po Śląsku.
Zespół przeważnie śpiewa w gwarze śląskiej. Piosenki grupy charakteryzują się żartobliwymi tekstami, część utworów utrzymana jest wręcz w stylu pastiszu znanych piosenek ludowych oraz światowych przebojów. Pod względem kompozycyjnym ich piosenki są bardzo zróżnicowane – w dużej mierze to utwory typowo biesiadne, jak też autorskie piosenki utrzymane w stylistyce biesiadnej oraz tanecznej.
Równolegle muzycy zespołu tworzą drugi projekt muzyczny – ludowy zespół Yejku.
Do największych przebojów zespołu należą m.in.: Blokowy szpieg, Jola mu do, Śląskie widoki, Naszo miłość bydzie wiecznie trwać, Tramwajem po Ślasku, Hymn piwosza, Dugi weekend, Cołkie życie w gumolicie.

Dyskografia:
  • Szlagier Maszyna 1 (1999)
  • Szlagier Maszyna 2 (2000)
  • Kumpliki 1 Super fajer weselny
  • Szlagier Maszyna 3: Ruki cuki party mix (2000)
  • Kumpliki 2
  • Szlagier Maszyna 4 (2000)
  • Szlagier Maszyna 5: Italo Fantazione Mix (2000)
  • Szlagier Maszyna 6: Espaniola mix (2001)
  • Szlagier Maszyna 7: The Americanos Mixes (2001)
  • Szlagier Maszyna 8 (2004)
  • Szlagier Maszyna i Kumpliki 1 (album dwupłytowy)
  • Szlagier Maszyna i Kumpliki 2 (album dwupłytowy)
  • Szlagier Maszyna 9 (2005)
  • Kumpliki 3: To tylko życie
  • Kumpliki 4 ...i wszystko gro (2008)
  • Kolędy i pastorałki
  • Szlagier Maszyna 10 (2016)
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]